Za rok każdy z nich pójdzie w swoją stronę – studia, praca, może wyjazd poza kraj… Ostatnią sobotę spędzili jednak razem, i to w miejscu nie byle jakim, bo w duchowej stolicy Polski.  

Chodzi o uczniów klasy czwartej Technikum Informatycznego i Architektury Krajobrazu, którzy – zgodnie z tradycją – odwiedzili Sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Częstochowie, by pomodlić się o swoją maturę.

- Bardzo mi się podobało, zwłaszcza, że to nasz pierwszy tak daleki wyjazd. Pierwszy raz byłam na Jasnej Górze, msza w takim miejscu to szczególne przeżycie – mówi jedna z uczennic klasy czwartej.

Nie tylko jednak na modlitwach i duchowych rozmyślaniach upłynął im czas. – Jadąc z powrotem śpiewaliśmy wesołe piosenki, więc było naprawdę dużo śmiechu – relacjonują uczniowie klasy czwartej.

 

 

Można było posłuchać muzykowania naszych wschodnich sąsiadów, posmakować wiejskich potraw, a nawet pojeździć na kucyku – 30 sierpnia przy naszej szkole odbyło się Święto Plonów.

W parku na Podzamczu zagościły ludowe stroje, dożynkowe wieńce i wiejskie potrawy. Z placu przed szkołą rozpoczął swój przemarsz korowód dożynkowy: panie z kół gospodyń wiejskich ubrane w tradycyjne stroje ludowe, władze miejskie, liczni mieszkańcy Łęcznej i okolic, zarówno dzieci, jak dorośli.

Wszystkim przygrywał ukraiński zespół Avante. Dużym powodzeniem cieszyły się wiejskie potrawy, szczególnie kanapki ze smalcem. Najmłodsi mogli spróbować jazdy na kucyku.

W czasie uroczystości wybrano najładniejszy wieniec, a także zostały ogłoszone wyniki konkursu na piękną posesję. Były to dożynki gminne (powiatowe odbyły się w Ludwinie).

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” – takie przesłanie usłyszała łęczyńska młodzież rozpoczynająca 1 września nowy rok szkolny.

Słowa Jana Pawła II powtórzył ksiądz Piotr Chibowski podczas kazania dla uczniów i nauczycieli w Kościele pw. Świętej Magdaleny w Łęcznej. - Wbrew wszystkim mirażom ułatwionego życia musicie od siebie wymagać – te słynne zdania papieża, wygłoszone w 1987 roku do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte stały się swoistym mottem mszy rozpoczynającej rok szkolny.  

Kazanie wysłuchali łęczyńscy uczniowie technikum i zasadniczej szkoły zawodowej z Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka oraz gimnazjaliści i licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Po mszy, która odbyła się o godz. 8 wrócili do swoich placówek na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Mimo, że wakacje już się zakończyły, uczniowie naszej szkoły przywitali nowy rok nauki przy słonecznej pogodzie. Uroczystość odbyła się o godz. 9.30 na placu przed szkołą. Dyrektor Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej Dorota Makara przywitała uczniów po wakacyjnej przerwie.

– Miło widzieć wasze uśmiechnięte, wypoczęte twarze – zwróciła się do młodzieży, życząc uczniom wytrwałości w ciężkiej pracy, która ich czeka przez najbliższe miesiące. Szczególnie witała pierwszaków. – Wybraliście naszą szkołę, bo w niej możecie nauczyć się praktycznego zawodu – podkreślała dyrektor Makara. Również w jej przemówieniu nie zabrakło kontekstu Westerplatte: minutą ciszy zgromadzeni złożyli hołd ofiarom II wojny, która wybuchła równo 70. lat temu.

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego obecny był członek zarządu powiatu łęczyńskiego, Pan Piotr Jastrzębski, który w imieniu starosty łęczyńskiego odczytał list skierowany do młodzieży i nauczycieli.

W dniu 19 czerwca świętowaliśmy zakończenie roku szkolnego. Rozpoczęliśmy Mszą św., później udaliśmy się na teren szkoły. Po odśpiewaniu hymnu, głos zabrała pani dyrektor oraz radny naszego powiatu pan Piotr Jastrzębski. Pan Jastrzębski gratulował zwycięstwa w konkursie na stanowisko dyrektora naszej szkoły pani Dorocie Makarze i dziękował byłej pani dyrektor Kazimierze Wójcickiej.

Najmilszą częścią uroczystości było wręczenie przez panią dyrektor i pana Piotra Jastrzębskiego dyplomów i nagród najlepszym uczniom oraz listów gratulacyjnych rodzicom. W tym roku mamy dwie uczennice, które otrzymały świadectwa z wyróżnieniem: Halina Olesiuk, Ewelina Sipta oraz wielu uczniów, którzy mogą poszczycić się wysoką średnią (powyżej 4,0). Są to: Ewelina Niećko, Anna Niećko, Katarzyna Matys, Jolanta Chałupnik, Joanna Wybranowska, Mariola Robak, Marta Sawicka, Sławomir Przybylski, Natalia Ośko. Wszystkim, którzy osiągnęli wyniki na miarę swoich możliwości, serdecznie gratulujemy!

Na zakończenie uroczystości usłyszeliśmy jeszcze słowa Wisławy Szymborskiej z wiersza Nic dwa razy się nie zdarza.

Do zobaczenia we wrześniuSmile

 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

KAZIMIERZ JAGIELLOŃCZYK I JEGO CZASY

Dnia 4 czerwca odbyła się w naszej szkole I edycja Powiatowego Konkursu Historycznego Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy. W konkursie wzięli udział uczniowie z następujących placówek: Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach, Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej oraz Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej. Komisja konkursowa obradowała w składzie: przewodniczący - pan Rober Jop, członkowie – panie Katarzyna Pędzisz, Dorota Makara oraz pan Robert Giegisiewicz. Laureaci konkursu:

I miejsce – Halina Olesiuk (ZS im. K. K. Jagiellończyka)

II miejsce – Benita Łoś (ZS Rolniczych)

III miejsce – Mariola Robak (ZS im. K. K. Jagiellończyka) oraz Szymon Kocot (ZS nr 1)

GRATULACJE Smile

Wręczenie nagród laureatom konkursu nastąpi 8 czerwca 2009 r. w Starostwie Powiatowym w Łęcznej. 

W tym dniu gościliśmy panią Anettę Chrzanowską, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej. Pani Anetta przedstawiła dwadzieścia numerów pisma „Merkuriusz Łęczyński” oraz mówiła o aspekcie wielokulturowości Łęcznej. Wykłady wzbogacone były ciekawą prezentacją multimedialną oraz pokazem slajdów. Opowieści inspirowały do indywidualnych poszukiwań tym bardziej, że pani Chrzanowska zachęcała do pisania i przedstawiania na łamach „Merkuriusza Łęczyńskiego” rezultatów historycznych „odkryć” o Łęcznej.

 

PSZCZELE ULE - KONKURS

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Podaj dłoń” mogliśmy zorganizować konkurs na wykonanie pszczelego ula. Uczniowie naszej szkoły wykazali się inwencją twórczą, niektórzy włożyli wiele pracy, żeby wykonać ul w drewnie. Pani prezes stowarzyszenia Joanna Grzesiak miała nie lada dylemat, żeby wybrać najładniejszy. Najpiękniejsze ule wykonali:

I miejsce  - Ilona Kruk

II miejsce – Karolina Tryk

III miejsce – Joanna Wybranowska

GRATULUJEMYSmile

 

Kiedy jedni odbierali nagrody – inni rozłożyli prawdziwe sztalugi, wzięli pędzle do ręki i udali się na malarski plener do szkolnego ogrodu. Pracę młodych malarzy koordynowała pani Kataryna Jagiełło z „Plamy”. Każdy z uczestników pleneru ogród zobaczył inaczej, wszyscy dobrze się bawili.

 

KWIATY ZE SŁOMY

5 czerwca 2009 r. uczyliśmy się wykonywać słomiane kwiaty. Wydarzenie było możliwe dzięki paniom Gabrieli i Ewie Bilkiewicz ze Stowarzyszenia „Podaj dłoń”, które uczyły nas zaginać cieką słomę, by mogły powstać kompozycje. W warsztatach uczestniczyli nasi goście – uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Simona Bolivara z Milejowa. Jak się okazało „słomiana” sztuka wcale nie jest łatwa, ale ćwiczy precyzyjność, cierpliwość, uspokaja.  

 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Przed dwudziestoma laty, 4 czerwca, odbyły się w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Wybory zakończyły się zwycięstwem opozycji, startującej jako Komitet Obywatelski „Solidarność”.

Wyniki wyborów były wielkim triumfem ówczesnej opozycji, z „Solidarnością” na czele, i kęską koalicji rządzącej. Było oczywiste, że polskie społeczeństwo potraktowało głosowanie jako plebiscyt przeciw dotychczasowemu systemowi.

Wydarzenie z czerwca 1989 roku przypomnieliśmy w naszej szkole muzyczno – słownym apelem z prezentacją multimedialną. Wspomnienie wydarzenia przygotowała pani Katarzyna Kander z pomocą uczennic Ilony Kruk i Eweliny Lis. Muzyczne Mury towarzyszyły wspomnieniom ludzi, którzy byli zaangażowani w solidarną walkę przeciw komunizmowi, niektórzy pamiętają dokładnie niedzielę 4 czerwca 1989. Dobrze było usłyszeć żywych świadków historii. Apelowi towarzyszyła wystawa zdjęć z gorących miesięcy roku 1989.

Dzięki upadkowi komunizmu możliwe jest, byśmy mogli obchodzić 10 – lecie powstania Powiatu Łęczyńskiego. To wydarzenie zaakcentowaliśmy prezentacją multimedialną podsumowującą powiatową działalność.

 

Międzynarodowego Dzień Dziecka odbył się w naszej szkole pod hasłem „Dzień bez jedynki”. Panie z biblioteki postarały się, aby uczniów o poranku przywitać dobrymi życzeniami i transparentem hasłem dnia tak, aby nauczyciele i uczniowie pamiętali, że jedynek wstawiać nie wolno!

Pani dyrektor odczytała życzenia Lubelskiego Kuratora Oświaty skierowane do wszystkich, którzy potrafią w sobie zobaczyć dziecko.

Jan Paweł Krasodębski – pisarz, poeta, psychoterapeuta, wielokrotny uczestnik treningów rozwoju osobowości w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Obok pisarstwa zajmuje się pracą z ludźmi uzależnionymi lub mającymi problemy osobowościowe. Człowiek o barwnej osobowości, z bagażem życiowego doświadczenia.

Dzięki uprzejmości Powiatowej Biblioteki Publicznej mogliśmy uczestniczyć w spotkaniu z Janem Pawłem Krasnodębskim. Uczniowie naszej szkoły pod opieką pań Emilii Salak i Katarzyny Kander wzięli udział w Dyskusyjnym Klubie Książki dnia 14 maja. Opowieści pisarza o procesie twórczym, o pracy z ludźmi uzależnionymi, o pasji życia skupiały uwagę wszystkich. Po spotkaniu można było zapoznać się z publikacjami Jana Pawła Karsnodębskiego oraz wzbogacić o nie swoją biblioteczkę.

 

 

Aby istnieć, trzeba uczestniczyć.

 Antoine de Saint-Exupéry

             Dnia 20 maja Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka obchodził dzień przyjaźni z naturą. Spotkanie otworzyła pani dyrektor Dorota Makara, przywitała przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Aneta Biełuszka, pan Stanisław Adamczyk, pani Elżbieta Dyzma, pani Joanna Grzesiak, pani Jadwiga Marczewska, pani Agnieszka Linca oraz delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół z Uścimowa Starego, Cycowa i z Łęcznej (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1).

            O poranku część uczniów z opiekunami udała się na rajd rowerowy po okolicach Łęcznej. Przygód dodały miękkie po deszczu ścieżki rowerowe. Trzeba się było natrudzić, żeby przebrnąć przez niektóre odcinki trasy. Na terenie szkoły imprezę Coś z niczego rozpoczął pokaz układania kompozycji z chwastów i roślin dziko rosnących, przygotowany przez panią Annę Okulicz i uczennice klasy I TAK. Gotowe kompozycje budziły podziw wśród oglądających!

           Kolejny punkt programu to konkurs mody ekologicznej. Twórcom projektów pomysłów nie zabrakło, a modelkom i modelom odwagi, by wystąpić w ekologicznym stroju. Jury stanowili goście, którzy oceniali prezentacje pod względem: pomysłowości i oryginalności, doboru kolorów i dodatków, estetyki wykonania projektu, funkcjonalności, sposobu prezentacji oraz opisu stroju. Oto nagrodzeni laureaci konkursu:

I miejsce – Jolanta Chałupnik, Jolanta Warząchowska, Angelika Dudek

II miejsce – Marzena Polkowska, Katarzyna Kunach, Sylwia Wójcik

III miejsce – Ewelina Sipta, Anna Niećko, Andrzej Kosiński

GRATULUJEMY Smile

 

            We współpracy ze Stowarzyszeniem „Podaj Dłoń” zorganizowaliśmy warsztaty pod hasłem Coś z niczego. Dzięki uprzejmości pani prezes Stowarzyszenia Joanny Grzesiak nie tylko mogliśmy przyglądać się kulturze rzemiosła rękodzielniczego, ale w niej uczestniczyć.  Pod okiem fachowców rzeźbiliśmy w drewnie, na chwilę staliśmy się garncarzami, wikliniarzami. Niektórzy z nas odkryli w sobie ukryte talenty rękodzielnicze.

            Warsztaty pod hasłem Coś z niczego to sposób, by połączyć tradycję z nowoczesnością oraz rozwinąć kreatywność w kontekście ekologii. Spotkanie zakończyliśmy zdrowym akcentem – degustacją potraw ekologicznych.

                      Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Konstytucja roku 1791 była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą – o tym wielkim wydarzeniu przypominaliśmy na szkolnym apelu, przygotowanym przez uczennice klasy I ZSZ pod kierunkiem pani Katarzyny Kander. Wybrzmiała m.in. Majowa jutrzenka, przez którą przywołaliśmy gorącą atmosferę, jaka towarzyszyła uchwalaniu Konstytucji oraz odczytaliśmy jej fragmenty.

Przedstawiciele naszej szkoły z Pocztem Sztandarowym dnia 3 maja wzięli udział w gminno–powiatowych uroczystościach rocznicowych. Po Mszy św. w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej przemaszerowali na Plac Tadeusza Kościuszki. Tam po okolicznościowych przemówieniach nasza delegacja pod pomnikiem złożyła wiązankę.

 

 

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej