Ostatnią lekcję przygotowaną dla maturzystów poprowadził „profesor” Karol Wróbel – na co dzień uczeń kl. III technikum budowlanego.

            Właśnie ta klasa przygotowała część artystyczną z okazji uroczystego pożegnania maturzystów. Można było z dystansem spojrzeć na proces edukacji, kiedy uczeń grający profesora mówił o formowaniu ucznia, które zaczyna się już w przedszkolu:

            „Ciasto formujemy na kształt barana, osła, gęsi, cielęcia lub papugi. Wypiekamy następnie w temperaturze, jaką osiąga nauczyciel podczas furii przez 45 minut lekcji”. Następnie uczniowie odegrali żartobliwe scenki mówiące o poszczególnych etapach nauki.

            Podczas uroczystego zakończenia roku dla klas IV pani dyrektor Dorota Makara i wychowawczyni maturzystów pani Barbara Sławińska wręczyły świadectwa oraz nagrody. Uczniowie otrzymali gratulacje również od przedstawiciela starostwa łęczyńskiego pana Stanisława Adamczyka. 

            Nagrodę Patrona Szkoły otrzymała Halina Olesiuk. – Przez cztery lata otrzymywała stypendium prezesa rady ministrów, takiej uczennicy nie mieliśmy w historii naszej szkoły – podkreślała pani dyrektor.

            - Wykształcenie to wartość, której nam nikt nie odbierze – mówili do nauczycieli maturzyści, którzy dziękowali im za trud włożony w wychowanie i edukację.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Zmęczony górską wędrówką, z twarzą wysmarowaną pianką do golenia, podczas spotkania z głowami państw.

            Takie chwile z życia Jana Pawła II obejrzeliśmy na zdjęciach, które znalazły się w prezentacji multimedialnej przygotowanej specjalnie z okazji beatyfikacji papieża Polaka. Oficjalne uroczystości beatyfikacyjne odbędą się 1 maja w Rzymie.

            Uczniowie klasy II TI TAK przedstawili scenki z życia Karola Wojtyły. Jedna z anegdot opowiada o tym, jak Wojtyła pytał o godzinę kobietę spotkaną na górskiej ścieżce.

            W odpowiedzi przyszły papież usłyszał: - Jest pan dziś już dziesiątym mężczyzną, który zapomniał zegarka. Zaczyna się od zegarka, potem proponuje się winko, wieczorem dansing... - Ależ proszę pani, ja jestem księdzem - przerwał jej zawstydzony Wojtyła.

            Na koniec uczniowie i nauczyciele wspólnie zaśpiewali „Barkę” w akompaniamencie dwóch gitar akustycznych. – Siostra jest mistrzynią w wprowadzaniu w klimat świąteczny – mówiła pani dyrektor Dorota Makara na koniec uroczystości.

            Miała na myśli siostrę Anna Puton, która przygotowała apel wspólnie z panią Beatą Woszczek i uczniami klas II TI TAK.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Mają szansę wygrać wycieczkę do Krakowa i kopalni soli w Bochni!

            IV TI bierze udział w konkursie na Najsympatyczniejszą Klasę Maturalną 2011 roku, organizowanym przez Kurier Lubelski.

            Zdjęcie uczniów IV TI jest już na stronie internetowej gazety. Od jutra (4 marca) będzie można na nich głosować.

            Wspomóżcie naszych maturzystów. Wystarczy wejść na stronę Kuriera i oddać głos na IV TI. Poniżej link, pod którym można znaleźć ich zdjęcie:

 http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/369919,konkurs-kuriera-maturzysci-wygrajcie-wycieczke-za-zdjecie,g,42,id,t,z,no.html#material_1

„Pomyśl logicznie” to nazwa powiatowego konkursu sprawdzającego umiejętności matematyczne i przestrzenne.

            W konkursie indywidualnym za zajęcie drugiego miejsca nagrodę – pendrive’a - odebrała  uczennica kl. I TAK Ewelina Latała.

            Jury zsumowało także punkty każdej ze szkół i w tej klasyfikacji zajęliśmy również drugie miejsce. Nagrodą była statuetka sowy – symbolu mądrości.

            Konkurs „Pomyśl logicznie” organizuje ZS Górniczych w Łęcznej. Finaliści trzeciej edycji:

I miejsce - Kamil Gański - Zespół Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie,

II miejsce - Ewelina Latała - Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej,

III miejsce - Mateusz Brus - Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej,

IV miejsce - Mateusz Żelaznowski - Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej,

V Paulina Przytuła -Zespół Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie  

Darmowy masaż,  pokaz samoobrony, konkursy z nagrodami – to tylko niektóre atrakcje tegorocznych targów edukacyjnych.

Mimo drobnych problemów z dotarciem na miejsce, dotarliśmy z uśmiechem, gdyż poprowadził do celu „żywy GPS”. Wśród ponad 100 wystawców znalazły się szkoły ponadgimnazjalne z regionu województwa lubelskiego oraz szkoły policealne i uczelnie wyższe z całej Polski. Na stoiskach uwagę przyciągały nie tylko kolorowe ulotki i plakaty, ale także cukierki, balony, breloczki oraz liczne szkolne gadżety, np. długopisy, ołówki, linijki, zakreślacze i notesy. Szkoły kusiły uczniów także nagrodami za udział w konkursach, np. nasz kolega dostał pendrive od wystawców z AWF za zrobienie 50 pompek. Ileż radości dała piłeczka z WSPA jednemu z chłopców.

            Na stoiskach można było spotkać zazwyczaj uczniów i studentów, rzadziej nauczycieli i wykładowców. Odpowiadali na nasze wszelkie pytania. Udzielali informacji o zasadach rekrutacji, wymaganiach stawianych studentom, zapleczu dydaktycznym, stypendiach oraz kosztach w przypadku uczelni prywatnych. Kosmetyczki robiły makijaże i malowały paznokcie. Fryzjerzy tworzyli fantazyjne fryzury. Można się było także poddać relaksującemu masażowi, a to wszystko oczywiście nieodpłatnie. Imprezę uświetniły występy uczniów z większości szkół - śpiewali, tańczyli, grali na instrumentach muzycznych. Można było też zobaczyć pokaz samoobrony przygotowany przez uczniów szkoły ochroniarskiej.

            VII Targi Edukacyjne odbyły się 16 lutego w hali Międzynarodowych Targów Lubelskich. Wzięli w nich udział uczniowie klasy IV technikum informatycznego pod opieką siostry Mirosławy i pani Emilii Salak.

            Myślę, że każdy z nas jest zadowolony z tego wyjazdu. Wspominamy go bardzo miło i polecamy młodszym kolegom. Wybierzcie się za rok na VIII Targi Edukacyjne!

Halina Olesiuk

Jest szansa na piątkę z historii, WOS-u lub PO.

            Jak ją dostać? Trzeba wymyśleć niebanalną i oryginalną nazwę dla skrzynki, która zawiśnie na korytarzu i będzie służyć do wymiany inicjatyw, poglądów, problemów.

 Poniżej regulamin konkursu:

1. Propozycje składać proszę w formie pisemnej (na kartce papieru proponowana nazwa, imię, nazwisko, klasa autora).

2. Ocenie podlegać będą prace indywidualne.

3. Jury wybierze jedną najtrafniejszą i najoryginalniejszą propozycję.

4. Wasze prace prosimy składać do środy (16.02) w bibliotece szkolnej.

5. Dla zwycięzcy przewidujemy nagrodę w postaci cząstkowej oceny z ustalonego przedmiotu (podstawy przedsiębiorczości, WOS, historia).

Uczniowie z poczty walentynkowej uruchomionej przez samorząd szkolny mieli ręce pełne roboty.

            Można było wybrać jedną spośród wielu kolorowych kartek, napisać do kogo jest adresowana  i wrzucić walentynkę do specjalnego pudełka, a uczniowie wyznaczeni do poczty walentynkowej błyskawicznie dostarczyli pocztówkę do adresata.

            - Najwięcej kartek wysyłali chłopcy, i chociaż mogli korzystać z przygotowanych wierszy, najczęściej sami wymyślali treść wysyłanych walentynek – relacjonują uczniowie, którzy pracowali przy poczcie walentynkowej. 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Szybki obrót w prawo, a po chwili energiczny zwrot w lewo, ruchy wszystkich dziewcząt dokładnie ze sobą skoordynowane, mimo że rytm muzyki coraz bardziej przyśpiesza – ten taniec maturzystki przygotowały specjalnie dla nauczycieli.  

            Pokaz tańca zaprezentowały na balu studniówkowym 15 stycznia w restauracji Smakoszanka. – Jesteście wspaniałą i naprawdę wyjątkową klasą, nigdy o was nie zapomnimy – mówiła do uczniów klasy IV TI dyrektor szkoły Dorota Makara.  

            Młodzież bal rozpoczęła tradycyjnym polonezem, a później bawiła się przy muzyce serwowanej przez didżeja, aż do godz. 4 nad ranem. Były utwory Krzysztofa Krawczyka, piosenki disco polo i świeże hity, a całą playlistę ustalili sami maturzyści.

            - Niektórych uczniów trudno dziś poznać – mówili na studniówce nauczyciele patrząc na uroczyste stroje, a szczególnie na piękne fryzury i makijaż maturzystek (zapraszamy do galerii zdjęć wykonanych przez Krzysztofa Budzyńskiego, ucznia kl. IV TI).

            Na studniówce obecni byli zaproszeni goście, m. in. ks. Janusz Rzeźnik, proboszcz parafii św. Magdaleny w Łęcznej, a także Stanisław Adamczyk, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Łęcznej.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

  Głównym celem projektu było zwiększenie szans zatrudnienia i mobilności zawodowej uczniów – mówi Teresa Olko, koordynator projektu Nowoczesna Szkoła.

– Ten cel został osiągnięty. W znalezieniu pracy pomaga chociażby dobra znajomość języka angielskiego, a uczniowie chętnie korzystali z dodatkowych zajęć z anglistką. Dostali także fachowe wsparcie doradcy zawodowego, od którego dowiedzieli się, w jaki sposób skutecznie poszukiwać pracę – wylicza pani Olko.

            Projekt Nowoczesna Szkoła realizowany był od marca 2009 do końca stycznia 2011 roku i objął prawie tysiąc godzin lekcyjnych. Chętni uczniowie korzystali z  dodatkowych lekcji matematyki (łącznie 170 h), informatyki (200 h), języka angielskiego (200 h), przedsiębiorczości (30 h), języka polskiego (120 h). Ponadto słuchali porad doradcy zawodowego w grupie (20 h) i indywidualnie (80 h), a także psychologa (doradztwo indywidualne 25 h, doradztwo grupowe 8 h).

            Projekt został zrealizowany przy współpracy Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej i Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie ze środków unijnych (priorytet 9: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.2: Podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego).

 

Żołnierze wtargnęli do naszej szkoły. Na szczęście byli to tylko przebrani w mundury uczniowie, którzy zagrali w jasełkach.

            W tym roku szopka związana była z tematem II wojny światowej. Obok świętej rodziny pojawili się w niej żołnierze Armii Krajowej, którzy wigilię zmuszeni byli spędzić na froncie.

            Daleko od domu, w wojskowym baraku na prowizorycznym „obrusie” żołnierze zadowolili się pożywieniem, które przesłała im rodzina – to wspomnienia najstarszego bohatera jasełek z 1939 roku.

            W szkole poczuliśmy świąteczną atmosferę: w sali „czwórce” lampki choinkowe zabłysły obok słomianego daszka, po jasełkach był opłatek, którym dzielili się zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie.

            Jasełka przygotowała siostra Anna Puton.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej