W dniu 18 listopada 2013 roku w siedzibie Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Łęcznej odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na prezentację związaną tematycznie ze Zbigniewem Herbertem. Konkurs ten zorganizowany został z okazji 5 rocznicy nadania tej bibliotece imienia Z. Herberta.

Jury, które spotkało się w dniu 14 listopada 2013r., postanowiło przyznać dwa wyróżnienia dla uczniów ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej: Mateusza Zielińskiego z klasy III TI oraz Piotra Kasiczaka z klasy III TB.

Ponadto w konkursie I. i II. miejscem nagrodzone zostały prezentacje uczennic z I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Łęcznej. Z kolei uczennica Zespołu Szkół w Ludwinie za swoją pracę otrzymała wyróżnienie.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Dziś w całej Polsce brzmi Mazurek…

Dzisiaj radości kanonada!

Witamy wszyscy Niepodległość

I Jedenasty Listopada…

            Słowami poezji i pieśni patriotycznych 8 XI 2013 r. uczniowie naszej szkoły uczcili 95. rocznicę odzyskania niepodległości i oddali hołd poległym za ojczyznę. Piękną i bardzo symboliczną dekorację wykonała pani Małgorzata Leśko.

            Program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klasy II TE, III TE, IV TAK i II TI pod opieką pań Magdaleny Krystjańczuk i Joanny Kowalczyk można było także usłyszeć w dn. 11 XI 2013 r. w kościele p.w. św. Barbary w Łęcznej przed mszą św. , która rozpoczęła Powiatowe Obchody Święta Niepodległości.

            Nasza szkoła pod kierunkiem pana Grzegorza Lendziona przygotowała oprawę liturgiczną mszy św. w intencji ojczyzny celebrowanej przez ks. Stefana Misę.

            Ksiądz Krzysztof Szymański w wygłoszonej homilii pytał, w jaki sposób wykorzystujemy tradycję i dokonania przodków do budowania dobrej teraźniejszości i przyszłości. Dlaczego dziś zamiast wymagającego trudu i wysiłku patriotyzmu częściej wybieramy wygodny kosmopolityzm? Czy są dla nas ważne 3 fundamentalne wartości: Bóg, honor i ojczyzna? Podkreślił, jak ważne jest, by każdy z nas zadał sobie pytanie: Co ja robię dla mojej małej ojczyzny? Bo przecież powiat, miasto czy wioska to też jest cząstka ojczyzny, której na imię Polska, a miłość do ojczyzny – matki jest naszym obowiązkiem, który wynika z 4. przykazania dekalogu.

            Po mszy św. odbył się przemarsz na Plac Powstań Narodowych, gdzie wysłuchano okolicznościowych przemówień władz powiatu i miasta: pana starosty Adama Niwińskiego i pana  burmistrza Teodora Kosiarskiego.

            Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, zakładów pracy, instytucji, organizacji społecznych oddali hołd poległym za wolność ojczyzny składając wieńce przed krzyżem na Placu Powstań Narodowych, a delegacje szkół złożyły kwiaty na pomnikach  upamiętniających poległych w walkach o wolność. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy I ZSZ, którzy złożyli wiązankę na Mogile Żołnierzy 1918 r.

            Po Apelu Poległych ksiądz Andrzej Lupa odmówił modlitwę za tych, którzy oddali życie za naszą wolność. Obchody Święta Odzyskania Niepodległości zakończyła wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Górniczej.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

29 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łęcznej odbyła się II edycja Turnieju Mowy Polskiej, którego organizatorem jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej.

W tym roku przez uczestnikami zmagań postawiono nie lada wyzwanie: prezentacja miała dotyczyć powstania styczniowego na terenie obecnego powiatu łęczyńskiego. Oratoryjne miniwykłady zdominowały więc cały konkurs. Uczestnicy prezentowali ludzi, wydarzenia, powstańcze epizody z historii poszczególnych miejscowości, reperkusje popowstaniowe, informowali również o lokalnym kultywowaniu pamięci o tym niezwykle tragicznym czasie. Z ciekawością obejrzeliśmy wystąpienia przeplatane fragmentami pamiętników i patriotycznymi pieśniami.

Oratorzy wystąpili w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Wszystkie wystąpienia miały wysoki poziom, jednak prezentacja uczniów naszej szkoły zaskoczyła wszystkich zebranych w starostwie.

Kiedy zegar wybił godzinę dwunastą, na scenie pojawiły się dwa duchy – wspaniała Olga Knapik i znakomita Weronika Prus z klasy I TAK – które z lampami naftowymi w dłoniach wprowadziły zebranych w posępny nastrój roku 1863. Gorące, rozdarte serce Polaków w żarliwym, pełnym emocji przemówieniu przedstawił uczeń klasy III TI Czarek Knapik, który wcielił się w postać Jana Bogdanowicza przemawiającego do tłumu zgromadzonego przed kościołem w Puchaczowie.

                Finałem tej scenki była chwytająca za serce, wzruszająca pieśń „Taki kraj” wyśpiewana a capella przez: Grzegorza Stachańskiego, Karola Chudego, Karola Nowickiego, Dominika Piroga (z klas I TI/TE) oraz Zuzannę Dzirbę, Marlenę Grygiel, Magdalenę Jarczyk, Paulinę Ogórek, Joannę Sacz, Annę Wójcik, Radosława Kędzierawskiego, Krystiana Terejko i Jacka Serokę (z klasy III TI/TE) – którzy wyrastali wśród widowni niczym żałobne słupy, oznajmiające mające wkrótce nadejść dni zwycięstwa i wolności. Obsługą techniczną wystąpienia zajmował się Mateusz Zieliński z kl. III TI.

Niesamowity występ Czarka i całej grupy zaowocował wyrazistym przekazem scenicznym. Zbudowanie napięcia, ekspresja, utrzymanie kontaktu z widzem, kostiumy, muzyka oraz kultura słowa, czyli cała wspaniała lekcja historii w iście królewskim wykonaniu Jagiellończyka została nagrodzona I miejscem w kategorii szkół ponadgimnazjalnych oraz gorącymi owacjami.

Choć do turnieju zgłoszono tylko Olgę, Weronikę i Czarka, którzy odebrali wartościowe nagrody i dyplomy z rąk starosty i burmistrza Łęcznej, nagrodzono również śpiewających, którzy zasłużyli na wyróżnienie tym bardziej, że spotkali się tylko na jednej próbie, bo pomysł na zaśpiewanie „Takiego kraju” zrodził się na dwa dni przed Turniejem i wzbudził łzy wzruszenia w oczach nie jednego widza i jurora.

Będąca pod ogromnym wrażeniem występu Jadwiga Marczewska – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej, poprosiła o komentarz opiekuna grupy, naszą polonistkę Małgorzatę Rodziewicz, która podsumowała debiut sceniczny swoich uczniów krótkimi słowami: „Dziękuję za to, że mogłam na Was liczyć i że mnie nie zawiedliście. Byliście wspaniali i jestem z Was bardzo dumna”.   

                Po konkursie, przy napojach i torcie, uczniowie wysłuchali mnóstwa budujących komplementów oraz otrzymali propozycje uświetnienia swą obecnością lokalnych uroczystości, m.in. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego oraz promocji kolejnego numeru „Merkuriusza Łęczyńskiego”. Najwięcej pochwał otrzymał Czarek, który stworzył niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kreację i którego zachęcano do dalszego rozwijania talentu.

Wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę w Turnieju, należą się gratulacje i słowa najwyższego uznania. Mamy nadzieję, że dobra passa będzie nadal trwać.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

24 października Karol Kozak, uczeń klasy I Technikum Informatycznego w ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka, uczestniczył w koncercie laureatów i osób wyróżnionych w Wojewódzkim konkursie na prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości Juliana Tuwima. Konkurs organizowało Polskie Stowarzyszenie Polonistów Oddział w Lublinie pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

W konkursie mógł  wziąć każdy uczeń szkoły gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z województwa lubelskiego, który wykonał prezentację multimedialną w programie Power Point składającą się z 20 slajdów i przesłał ją  pocztą na adres organizatora.

Na konkurs nadesłano około 100 prac. Oceniające je Jury brało pod uwagę sposób zaprezentowania biografii i twórczości Juliana Tuwima, piękno oraz poprawność ortograficzną i interpunkcyjną naszego ojczystego języka oraz umiejętności uczniów z zakresu technologii informacyjnej, m.in.: efekty audio-wizualne (tj. np. grafika, muzyka, animacje itp.), a także poprawność techniczną prezentacji.

Uroczystość odbyła się w niezwykłym miejscu – XVIII-wiecznym modrzewiowym Dworku Wincentego Pola w Lublinie – i miała ciekawą oprawę artystyczną, przygotowaną przez gimnazjalistów. Z niecierpliwością oczekiwano werdyktu. W Końcu Pani Bożena Jankiewicz – Prezes Stowarzyszenia, ogłosiła wyniki – Karol Kozak zajął I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, co było naprawdę miłym zaskoczeniem. Oprócz gratulacji od przedstawiciela Marszałka Województwa Lubelskiego i Pani wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Karol odebrał dyplom i nagrody książkowe poświęcone temu wspaniałemu, wszechstronnemu poecie i satyrykowi, patronowi roku 2013.

Uwieńczeniem tego pełnego emocji spotkania była prezentacja zwycięskich prac, w tym oczywiście oryginalnego projektu Karola, który zaskoczył Jury pomysłem i poziomem wykonania. Przygotowując się do konkursu, Karol korzystał z pomocy i rad Pani prof. Małgorzaty Rodziewicz, nauczyciela języka polskiego, która pełniła pieczę nad prezentacją.

Karolu, gratulujemy Ci tego wielkiego sukcesu, który dla nas wszystkich jest powodem do dumy i radości.

Wszystkich pozostałych uczniów zachęcamy do dzielenia się swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami w kolejnych konkursach z pogranicza informatyki i języka polskiego. Na najbliższy, Herberowski, prace należy dostarczyć do 08 listopada do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Łęcznej. Szczegółowe informacje znajdziecie na plakatach w szkolnej Bibliotece oraz u nauczycieli języka polskiego.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

W dniu 23.X.2013 r. na hali sportowej ZS nr 2 w Łęcznej odbył się mecz towarzyski piłki siatkowej dziewcząt, pomiędzy  reprezentacją "Jagiellończyka", a dziewczętami z klasy sportowej w Gimnazjum. Mecz przebiegał w przyjaznej atmosferze i zakończył się wynikiem 3:0 dla "naszych".

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Kampania edukacyjno-społeczna  „Uwaga Nadwaga!”, która rozpoczęła się 16 września i potrwa do 30 listopada,  ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem nadwagi, który dotyka nie tylko ludzi dorosłych, ale coraz częściej również dzieci i młodzież.

Organizatorem przedsięwzięcia są Centra Dietetyczne Naturhouse, natomiast jego ambasadorką została aktorka Katarzyna Bujakiewicz, która zachęca do dokonywania świadomych wyborów związanych ze zdrową, nieprzetworzona żywnością.

W ramach tej ogólnopolskiej akcji, w dniu 21 października,  w ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej odbyła się prelekcja prowadzona przez psychodietetyka – panią Annę Szul oraz dietetyka –  panią Małgorzatę Gorzel.

Obie panie mówiły, o prawidłowych nawykach żywieniowych, obalały mity związane z dietami, a także uświadamiały co tak naprawdę jemy, bo chyba nie każdy z nas wiedział, że pijąc i jedząc na co dzień, możemy spożywać, aż takie ilości cukru, który jest głównym sprawcą nadwagi.

Każdy z uczestników mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanych materiałów informacyjnych w postaci poradników zawierających zbiór zasad zdrowego odżywiania.

12 października, w sobotni poranek o godzinie 700, gdy większość z nas jeszcze smacznie spała grupa 24 uczniów klas maturalnych IV TAK/ TI oraz IV TE/TI z „Jagiellończyka” wraz ze swoimi wychowawcami i katechetami wybrała się w podróż do Częstochowy.

Po dotarciu do celu podróży uczniowie zwiedzili klasztor na Jasnej Górze oraz zabytkowe pomieszczenia takie jak: arsenał, skarbiec i salę rycerską.

W tym roku podczas uroczystości na Jasnej Górze maturzystów z całej Archidiecezji Lubelskiej przyświecało hasło: „Wiem komu uwierzyłem”. Szkoły wystawiły ok. 20 pocztów sztandarowych, wśród nich znalazł się również nasz poczet ze sztandarem ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej.

 - Jesteście wy, młodzi nadzieja Kościoła i świata, jakże się cieszę, że na Jasnej Górze mogę was pozdrowić -  powitał Młodzież o. Sebastian Matecki, podprzeor sanktuarium. - Matura zostanie zdana, wcześniej czy później, na pewno w jednym terminie, natomiast bardzo ważne jest żebyśmy zdali egzamin dojrzałości naszej wewnętrznej, duchowej (…).

O godz. 16.30 została odprawiona Msza św. w bazylice, której przewodniczył bp Mieczysław Cisło, bp pomoc. arch. lubelskiej. Uwieńczeniem dnia było uczestnictwo w różańcu transmitowanym w łączności z 6 sanktuariami świata oraz udział w Drodze Krzyżowej.

Relacja fotograficzna na stronie Jasnej Góry.

Nauka w Technikum Architektury Krajobrazu, to nie tylko siedzenie z nosem w książce i próby zapamiętania trudnych łacińskich nazw przeróżnych roślin - to także obcowanie z pięknem ogrodów i poznawanie roślinności poprzez  bezpośredni i empiryczny z nimi kontakt.

Przekonali się o tym uczniowie klasy II i III TAK, którzy wraz z panią Anną Okulicz oraz panią Moniką Medyńską w dniu 30 września 2013 r. wybrali się na dydaktyczną wycieczkę do Kozłówki. W Parku i ogrodzie przy muzeum uczestniczyli w niecodziennej lekcji prowadzonej przez panią Okulicz. Uczestnicy wyprawy poznali historię zespołu pałacowo-parkowego, a także usłyszeli kilka faktów o rodzinie Zamoyskich. Uczniowie szczególną uwagę zwrócili na to, jak ogród zmieniał się na przestrzeni kilkuset lat. Porównywali mapki ogrodu z końca XVIII w. z mapkami z lat 60-tych XX w., a także konfrontowali je z obecnym jego wyglądem. Ponadto w trakcie wycieczki uczniowie rozpoznawali jednoroczne i wieloletnie gatunki roślin rosnących na kwietnikach oraz uczestniczyli  w grze terenowej „Szlakiem pomników przyrody”. Wszystkich zachwyciła kolorystyka, zapach oraz kompozycja nie tylko kwietników, ale całego ogrodu.

          Choć czas wycieczki minął niepostrzeżenie, to wiedza zdobyta tym sposobem, na pewno szybko z głowy nie wyparuje. Klasa zadowolona z wyjazdu, powzięła postanowienie, aby wybrać się do Kozłówki ponownie pod koniec roku szkolnego.

Dwa szkolne święta - Ślubowanie klas I oraz Dzień Edukacji Narodowej – przeżywaliśmy w ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej, w dniu 14 października.

Na ich obchody w gościnne progi „Jagiellończyka” zawitali szanowni goście: pan Kazimierz Radko - Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego, pani Bożena Maciejewska - przewodnicząca Rady Rodziców oraz pan Leszek Drozda – wiceprzewodniczący Rady Rodziców, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie klas I TAK/ TB oraz I TE/TI.

- Za chwilę odbędzie się ślubowanie na sztandar ZS im. K. K. Jagiellończyka. Wypowiecie bardzo ważne słowa. Pamiętajcie o nich zawsze. Niech nie będą one pustym brzmieniem, ale rzeczywistym odzwierciedleniem waszej postawy uczniowskiej – radziła pierwszoklasistom pani Dyrektor Dorota Makara. Poprzez symboliczne ślubowanie, stali się oni pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności.

Z kolei w nawiązaniu do Dnia Edukacji Narodowej pani Dyrektor przemawiając zwróciła się  do nauczycieli i pracowników szkoły dziękując im za zaangażowanie w pracę, życzliwość i serdeczność. Tych, którzy w ostatnim roku szkolnym zaangażowali się w życie naszej szkoły oraz wykazali się szczególną pracowitością i konkretnymi sukcesami, Dyrekcja wyróżniła wręczając Nagrody Dyrektora Szkoły.

Część oficjalną dopełniła, niczym wisienka na torcie, krótka część artystyczna przygotowana, specjalnie na tą podwójną uroczystość, przez uczennice z klasy II TE pod opieką pani Ewy Stefańskiej. Na przedstawienie składały się kompilacji podkładów muzycznych, którym towarzyszyły trafne komentarze narratora, a także ekspresyjna, przepełniona humorem gra aktorska wcielających się w swoje role dziewcząt z II TE. Całość obrazowała, w sposób lekko satyryczny, naszą szkolną codzienność –  zajęcia lekcyjne oraz relacje pomiędzy wymagającymi, a za razem wyrozumiałymi nauczycielami oraz krnąbrnymi, ale mimo wszystko starającymi się uczniami.

W imieniu Samorządu Szkolnego uczennice II TE wręczyły nauczycielom, pracownikom, a także zaproszonym gościom drobne upominki wykonane ręcznie przez uczniów pod opieką pani Anety Śliwy oraz pani Emilii Salak.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

W piątek w Łęcznej odbywały się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej. W naszej szkole zorganizowany został jeden z okręgów wyborczych, dzięki czemu młodzi mieszkańcy gminy Łęczna uczący się w "Jagiellończyku" mogli zagłosować na swojego kandydata.

 Swoją kandydaturę do MRM zgłosiło 5 uczniów naszej szkoły. Z czego troje z największą liczba głosów stało się członkami MRM na nową kadencję. Są to: Łukasz Rzechota z III TB, Patrycja Wiśniewska z II TE oraz Patryk Gajos z II TI. Gratulujemy!

 Wśród uczniów z wszystkich klas uprawnionych do głosowania było 139 osób. 91 z nich zdecydowało się wziąć udział w wyborach. Co stanowi 65,5 % frekwencję wyborczą. Dziękujemy członkom komisji oraz wyborcom za zaangażowanie.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej