„Niech się dzieje wo­la nieba, / z nią się zaw­sze zgadzać trzeba.” – te słowa zaczerpnięte z „Zemsty” zna chyba każdy, młody i stary, a ich autorem jest, nie kto inny, jak Aleksander Fredro – komediopisarz, pamiętnikarz i poeta. Tegoroczna ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” – zainicjowana  w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – poświęcona jest twórczości właśnie tego wybitnego polskiego pisarza.

Z oficjalnej strony Prezydenta RP dowiadujemy się, że celem tego projektu jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Przedsięwzięcie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.

Lokalna Łęczyńska społeczność czynnie włączyła się w akcję „Narodowego Czytania”, która odbyła się w przeddzień ogólnopolskiej akcji, w piątek 6 września w siedzibie Publicznej Biblioteki Powiatowej w Łęcznej.

Na wstępie pani Dyrektor PBP  - Pani Jadwiga Marczewska -  serdecznie powitała wszystkich zebranych gości, po czym, o biografii Aleksandra Fredry opowiedzieli nam dwaj narratorzy - dyrektorzy powiatowego urzędu pracy -  pani Janina Teresa Brońska i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – pani Elżbieta Brodzik.

 Komendant Powiatowy  Państwowej Straży Pożarnej pan Dariusz Lis oraz Komendant Powiatowy Policji pan Sławomir Zagojski przeczytali wybrane fragmenty pamiętników „Trzy po trzy”.

Z kolei przedstawiciele władz samorządowych powiatu: Pan  Kazimierz Radko – sekretarz, pan Zbigniew Rutkowski – członek Zarządu, pan Paweł Woliński – przewodniczący komisji kultury, kultury fizycznej, sportu, turystyki i młodzieży oraz pan Mirosław Tarkowski –  przewodniczący komisji oświaty przeczytali wylosowane przez nich fragmenty „Pana Jowialskiego”.

Kolejnym punktem programu było spontaniczne czytanie fragmentów „Dożywocia” przez osoby z widowni, które zgłosiły się na ochotników. Pani Jadwiga Marczewska wraz z panem Pawłem Wolińskim w nagrodę za odwagę i najlepsze wystąpienie wręczali ufundowane przez pana przewodniczącego statuetki Oskarów Łęczyńskich.

Literacką część spotkania zamknęło wystąpienie Patryka Gajosa - ucznia II klasy Technikum Informatycznego Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, który zaprezentował wiersz Mariana Hemara „Pomnik. Na wysiedlenie Fredry ze Lwowa do Wrocławia”, napisany ku czci autora – rodowitego Lwowianina.

Uroczystość zakończyła wielotematyczna dyskusja o twórczości Fredry przy filiżance kawy.

Na tą wyjątkową imprezę kulturalną zostali zaproszeni również wszyscy zainteresowani udziałem mieszkańcy powiatu łęczyńskiego, w szczególności młodzież ze szkół średnich: ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, ZS im. Simona Bolivara w Milejowie, ZS w Ludwinie, ZS Górniczych w Łęcznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem.

Na czas spotkania czytelnia biblioteki zamieniła się w salon literacki przyozdobiony zdjęciami aktorów z Fredrowskich sztuk, portretami Fredrów, XIX-wiecznymi rekwizytami oraz dziełami Fredry obecnymi w zasobach biblioteki.

Każdy, kto tego dnia uczestniczył w „Narodowym czytaniu” otrzymał pamiątkowy dyplom z odbitą okolicznościową pieczęcią. Te osoby które zabrały ze sobą dzieła autora, miały możliwość przybić tą pieczęć także na ich stronach.

 Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Zanim w szkole wybrzmiał pierwszy dzwonek – w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego, w dniu 1 września, odbyły się Dożynki Powiatowe w Ludwinie.

W uroczystej Mszy Świętej oraz następującej po niej oficjalnej części uroczystości ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej godnie reprezentował poczet sztandarowy pod opieką pani Beaty Maińskiej. Jego skład tworzyli uczniowie klasy IV TAK/TI: Michał Kloc, Dominika Bałaban oraz Agnieszka Kuczyńska.

Nie był to jedyny akcent z naszej strony podczas tegorocznego powiatowego święta plonów. Tego dnia każdy zainteresowany swoją edukacją, przy stoisku promocyjnym, mógł uzyskać wyczerpujące informacje na temat szerokiej oferty edukacyjnej „Jagiellończyka”  - ukierunkowanej zarówno na zawodowe kształcenie młodzieży, jak również ludzi dorosłych w ramach kursów kwalifikacyjnych lub też Liceum Ogólnokształcącego. Pani Halina Zielińska, pani Magdalena Krystjańczuk oraz pan Robert Drapała odpowiadali na wszelkie pytania dotyczące kształcenia w naszej szkole, rozdawali także ulotki, cukierki oraz życzliwe uśmiechy.

Za nami uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Jego obchody rozpoczęliśmy Mszą świętą w parafii pw. św. Barbary w Łęcznej, po czym udaliśmy się w gościnne progi Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka. Do szkoły zawitali zarówno pierwszoklasiści rozpoczynający naukę w technikum informatycznym, technikum ekonomicznym, technikum architektury krajobrazu, technikum budownictwa oraz w zasadniczej szkole zawodowej, jak również „weterani” z klas starszych.

Pani Dyrektor Dorota Makara zachęcała wszystkich do wytężonej pracy i nauki, do dania z  siebie wszystkiego byśmy w nauce, kulturze i sporcie osiągali jak najwyższe noty.

Pan Stanisław Adamczyk, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatu Łęczyńskiego w imieniu pana Starosty życzył uczniom i nauczycielom radości, poczucia dobrze spełnionego obowiązku oraz siły do rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

W dniu 28 czerwca 2013 r. w ZS im. K. K. Jagiellończyka w Łęcznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013.

Zanim o godzinie 9.30 rozpoczęło się świętowanie tego dnia w murach „Jagiellończyka”, społeczność szkolna skorzystała z możliwość wzięcia udziału w mszy dziękczynnej w kościele pw. Św. Barbary.

Podczas ostatniego w tym roku szkolnym apelu, pani Dyrektor Dorota Makara wraz z Wicestarostą Kazimierzem Budką oraz przewodniczącą Rady Rodziców - Bożeną Maciejewską, wręczyła piątce najlepszych uczniów świadectwa z wyróżnieniem, a także nagrody i dyplomy za wyniki w nauce, frekwencję, a także za zaangażowanie w życie szkoły podczas tegorocznych uroczystości szkolnych oraz za pracę w Samorządzie Szkolnym.

Korzystając ze sposobności pani Dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły – nauczycielom, rodzicom, pracownikom administracji i obsługi, a także władzom samorządowym.

Zanim uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do sal lekcyjnych, by otrzymać upragnione świadectwo, usłyszeli z ust pani Dyrektor życzenia na okres Wakacji, by był to czas dobrego odpoczynku, czas nabierania sił do dalszej nauki. Pani Dyrektor podkreśliła także fakt, by był to czas spędzony z głową, by po jego upływie bezpieczne powrócić by w pełni sił i młodzieńczej radości we wrześniu rozpocząć kolejny rok szkolny.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Pokolenia uczniów i nauczycieli ZS im. K. K. Jagiellończyka od zawsze dbały o tereny zieleni wokół szkoły, nie tylko ze względu na kierunki kształcenia, ale również przez wzgląd na ekologiczną i estetyczną wrażliwość na dobro i piękno otaczającej ich przyrody.

Od września 2011 roku siedziba "Jagiellończyka" została przeniesiona z malowniczego parku przy ulicy Litewskiej do budynku przy ulicy Bogdanowicza w centrum osiedla. Tym samym zaistniała konieczność, by zadbać nie tylko o sam budynek z jego wyposażeniem, ale także, by zagospodarować przyszkolny teren zieleni.

W związku z tym jesienią 2012 roku rozpoczęła się realizacja projektu zainicjowana, koordynowana i zakończona w czerwcu 2013 r. przez panią Halinę Zielińską. Celem projektu  była rewaloryzacja i modernizacja  terenu przy szkole, polegająca na przygotowaniu reprezentacyjnej rabaty trwałej z obwódką z bukszpanu i elementami wrzosowiska oraz miniogródka dydaktycznego z roślin jednorocznych i bylin. Autorką projektu nasadzeń jest pani Małgorzata Kosik – nauczyciel przedmiotów zawodowych w Technikum Architektury Krajobrazu.

Wykonanie projektu odbywało się w czasie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych uczniów klas II i III Technikum Architektury Krajobrazu pod opieką nauczycieli realizujących program kształcenia zawodowego w tym typie szkoły. Zostało ono podzielone na kilka etapów. Pierwszy dotyczył przygotowania terenu pod rabatę, drugi - obsadzenia kwiatami. Po wykonaniu kwietników przygotowano glebę pod wrzosowisko by ostatecznie na rabacie trwałej posadzić rośliny wrzosowate i krzewy.

Koszt przedsięwzięcia był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i wyniósł 6000 złotych.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

 

W dniu 18 czerwca 6 uczennic z klasy I TAK, którym nieobca jest idea ekologicznego sposobu życia, wraz z opiekunem wzięli udział w akcji „Bądź Eko”. Inicjatywa ta została zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej.

Dzięki zaangażowaniu naszych uczennic, które mimo upału, podjęły się wyzwania jakim było zebranie i spakowanie do worków zalegających na trawnikach i chodnikach śmieci z przypisanego nam terenu naszego miasta. Dzięki im właśnie tego dnia na osiedlu Niepodległości zrobiło się czysto i przyjemnie.

W dniu 14 czerwca 2013r., w ramach obchodów Dni Łęcznej, odbyły się w Łęcznej XI Biegi im. Kasztelana Jana Tęczyńskiego. Organizatorami zawodów byli: Gmina Łęczna, Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Centrum Kultury w Łęcznej, Komenda Powiatowa Policji w Łęcznej, Ochotnicza Straż Pożarna w Łęcznej oraz szkoły: Zespół Szkół nr 1 w Łęcznej, Zespół Szkół nr 2 w Łęcznej i Gimnazjum nr 1 w Łęcznej.

Rywalizowano w następujących kategoriach:
* Szkoła Podstawowa:
* klasy I – II - dziewczęta - 250 m. / chłopcy - 250 m
* klasy III – IV - dziewczęta - 500 m. / chłopcy - 500 m
* klasy V – VI - dziewczęta - 800 m. / chłopcy - 800 m
* Gimnazja: dziewczęta - 1000 m. / chłopcy - 1500 m
* Szkoły ponadgimnazjalne : kobiety - 1000 m. / mężczyźni - 1500 m

Najlepszych trzech zawodników w poszczególnych kategoriach otrzymało z rąk Burmistrza Łęcznej oraz przedstawiciela Starosty Powiatu - dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik biegu dostał wodę mineralną i batonika.

W klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych ZS im. K. K. Jagiellończyka zajął drugie miejsce. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej w kategorii mężczyzn ze szkół ponadgimnazjalnych nasz Mariusz Pobiega z klasy II TB zajął II miejsce.

Gratulujemy zarówno jemu, jak i pozostałym laureatom i zawodnikom z naszej i innych szkół.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Uczennice naszej szkoły – Angelika Górska z klasy I TAK i Karolina Stachura z klasy IV TAK  - wzięły udział w XVIII Powiatowym Konkursie Poetyckim „Sztubackie strofy” ogłoszonym przez CK – Osiedlowy Dom Kultury w Łęcznej. Jury przyznało wyróżnienie poza konkursem dla Angeliki Górskiej za spontaniczność i odwagę wypowiedzi. Nagroda ta tym bardziej cieszy, że jest to debiut autorki.

Angelice i Karolinie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w poszukiwaniu piękna świata poezji i doskonaleniu warsztatu poetyckiego. Obie są na początku drogi, może jeszcze niedoskonałej, ale jak twierdzi poetka Danuta Wawiłow „Każdy z nas jest poetą. Bo poezja to to, co masz w sobie i co widzisz wokół siebie. Twój własny niepowtarzalny świat”.

Utwory laureatów i wiersze autorów wytypowane przez komisję konkursową wydrukowano w tomiku poetyckim wydanym przez organizatorów konkursu.

- Ale to już było i nie wróci więcej…- słowami piosenki pożegnali drugoklasiści starszych kolegów, którzy w piątkowy słoneczny poranek 14 czerwca 2013 r. po raz ostatni zawitali w progach naszej szkoły.

Uczniowie klasy III ZSZ przez 3 lata poznawali tajniki zawodu fryzjera i technologa robót wykończeniowych. Pani dyrektor Dorota Makara i wychowawczyni klasy pani Joanna Kowalczyk wraz z zaproszonymi gośćmi wręczyła trzecioklasistom świadectwa, nagrody i dyplomy. Słowa podziękowania za współpracę skierowała do właścicieli firm i zakładów pracy, w których uczniowie odbywali zajęcia praktyczne. Podkreśliła również trud i wysiłek nauczycieli włożony w edukację i wychowanie odchodzących absolwentów.

Pani dyrektor zwróciła się również do trzecioklasistów, mówiąc, aby wyruszyli w dorosłe życie z takim zapałem i entuzjazmem, jaki czują dziś, gdy odbierają świadectwa ukończenia szkoły.

Uczniowie usłyszeli także gratulacje od wicestarosty łęczyńskiego pana Kazimierza Budki, który nawiązując do motta dekoracji życzył powodzenia na egzaminie zawodowym.

            Młodsi koledzy pod opieką pani Agnieszki Fiedeń przygotowali część artystyczną „Pożegnania czas”, po której wręczyli trzecioklasistom pamiątki.

            Spotkanie zakończyły podziękowania od absolwentów i kwiaty dla nauczycieli za opiekę i nauczanie, pomoc w pokonywaniu trudności i niejednokrotnie… anielską cierpliwość.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

W dniu 10 czerwca 2013 r. w ZS im. K. K. Jagiellończyka odbyło się  rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w piątej już edycji Powiatowego Konkursu Historycznego „Kazimierz Jagiellończyk i jego czasy”.

Na rozpoczęcie spotkania pani Dyrektor Dorota Makara w kilku zdaniach podsumowała konkurs oraz podziękowała wszystkim za udział i zaangażowanie. W tym roku na konkurs wpłynęło 12 prac, w tym 3 w formie wywiadu w kategorii klas gimnazjalnych i 9 w formie gry komputerowej w  kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Wysiłek włożony w wykonanie tych prac przyniósł nie tylko satysfakcję ze zwycięstwa,  ale również cenne nagrody rzeczowej w postaci m.in. tabletu, czy odtwarzacza mp4.

Przypomnimy, że w kategorii gimnazjum  I miejsce zajęła Natalia Skoczylas z Zespół Szkół im. VII Pułku Ułanów Lubelskich  w Cycowie, a Justyna Wójcik i Paweł Warzyszak z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Puchaczowie zajęli kolejno II i III miejsce.

Z kolei w kategorii szkoły ponadgimnazjalnej I i II miejsce wywalczyli nasi uczniowie Krystian Terejko oraz Konrad Bartecki z klasy II TI, natomiast III miejsce przypadło Mateuszowi Maraszkiewiczowi z  Zespół Szkół nr 2 im. S. Bolivara w Milejowie.

Starostwo Powiatu Łęczyńskiego objęło patronat nad konkursem. Nagrody, dyplomy oraz podziękowania na ręce laureatów i ich nauczycieli wręczył Pan Wicestarosta Kazimierz Budka wraz z Panią Dyrektor .

Wszystkim raz jeszcze gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej  - VI edycji konkursu.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej