Początki niezależnego ruchu chłopskiego 1978 – 1980 to nie tylko tytuł książki Małgorzaty Chomy – Jusińskiej i Marcina Krzysztofika, ale także karta historii, która wpisuje się w nasz region. Mogliśmy się o tym przekonać goszcząc w Gminnym Ośrodku Kultury w Milejowie. Zaproszeni przez Instytut Pamięci Narodowej i Łęczyńskie Starostwo Powiatowe na promocję wydawnictwa IPN, słuchaliśmy relacji działaczy niezależnego ruchu chłopskiego w okolicach Milejowa, Łęcznej, w pobliskich wsiach. Po prelekcji oglądaliśmy film poświęcony tej tematyce.
Żywa historia pomaga zrozumieć wydarzenia, które dzieją się blisko nas, uczy odpowiedzialności za Ojczyznę.
20 marca 2009 r. w Starostwie Powiatowym odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego i na rymowankę pt. „Jak okazać miłość, współczucie i wsparcie drugiej osobie” zorganizowanego przez Powiatowy Zespół ds. Szkół Promujących Zdrowie w Łęcznej. Do konkursu zgłosiło się 38 placówek z terenu Powiatu Łęczyńskiego. Prace plastyczne i rymowanki oceniali Członkowie Powiatowego Zespołu ds. Szkół Promujących Zdrowie. Otwarcia konferencji oraz wręczenia nagród dokonali wicestarosta - pan Andrzej Dyczewski oraz pani Elżbieta Pachocka - koordynator szkolny ds. Szkół Promujących Zdrowie. Uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej.
W kategorii prac plastycznych uczniów szkół ponadgimnazjalnych wyróżnienie otrzymała nasza uczennica Anna Niećko. W konkursie na rymowankę pierwszą nagrodę zdobyła także nasza uczennica Halina Olesiuk.
Dziewczynom gratulujemy sukcesów i talentów!
Zaproszeni przez Publiczną Bibliotekę Powiatową wybraliśmy się na spotkanie z Ojcami Białymi – misjonarzami Afryki. Uczniowie i wolontariusze naszej szkoły pod opieką pani dyrektor Doroty Makary oraz pani Katarzyny Kander słuchali o życiu ludzi Czarnego Lądu. Ojcowie opowiadali o swoich doświadczeniach dnia codziennego w Afryce, o radościach i problemach tych, wśród których żyją i pracują.
Opowieściom towarzyszyła egzotyczna wystawa. Ekspozycja przygotowana przez misjonarzy pomagała w wyobraźni przenieść się do Afryki. Zdjęcia mieszkańców Czarnego Lądu, oryginalne stroje i biżuteria, eksponaty kultury ludowej – aż czuło się palące słońce…
Tradycją naszej szkoły są rozgrywki o Puchar Dyrektora Szkoły, które odbywają się na hali sportowej „Górnika”. Napięcie przed zawodami dało się wyczuć na kilka tygodni przed rozpoczęciem, kiedy klasy formowały swoje drużyny. Zwarci i gotowi do sportowej rywalizacji podążyliśmy na halę sportową. Rywalizacje między drużynami podsycał doping klasowych kibiców. Każda drużyna walczyła z zacięciem. W finale chłopców spotkały się drużyny klas III TI i I TB. Grały także dziewczęta z klas I TAK,TI i II TI. Oto wyniki turnieju:
Chłopcy
I miejsce klasa TB – zdobywcy Pucharu Dyrektora Szkoły
II miejsce klasa III TI
Dziewczęta
I miejsce klasa II TI
II miejsce klasa I TAK, TI
Zwycięzcy zostali odznaczeni medalami i dyplomami.
GRATULUJEMY!
11 marca szkolny korytarz zamienił się w wybieg, zaś uczniowie w modelki i modeli. Każda klasa wybrała swoich przedstawicieli. Nad przebiegiem imprezy czuwał Samorząd Szkolny. Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania przygotowane przez jury. Szanowne jury zasiadło w składzie: pani dyrektor Dorota Makara, opiekun Samorządu Szkolnego pani Beata Maińska oraz uczniowie Magda Kosiak i Mateusz Żukowski. Oceniano nie tylko oryginalne pomysły na barwne stroje, ale też umiejętność zaprezentowania się na szklonym wybiegu. Po naradzie jury ogłosiło wyniki:
MISS SZKOŁY - Ewelina Sipta, kl. II TI
MISTER SZKOŁY – Andrzej kosiarski, kl. II TI
MISS PUBLICZNOŚCI – Emilia Kozak, kl. IV TAK
MISTER PUBLICZNOŚCI – Szczepan Zieliński, kl. I TB
Przewodnicząca jury – pani dyrektor – gratulowała uczestnikom odwagi i twórczej wyobraźni
SZKOLNYM MISS I MISTEROM GRATULUJEMY ZWYCIĘSTWA!
W poniedziałek 9 marca odwiedziliśmy gimnazjum im. Prof. Jana Samsonowicza w Zespole Szkół nr 2 przy ulicy Jaśminowej 6 w Łęcznej. Spotkaliśmy się z uczniami klas trzecich, których wkrótce czeka wybór szkoły ponadgimnazjalnej. Zaprezentowaliśmy ofertę edukacyjną naszej szkoły, zachęcaliśmy, by chcieli dołączyć do naszej szklonej społeczności. Prezentacja multimedialna umożliwiła gimnazjalistom zajrzeć w szkolne mury Jagiellończyka oraz podejrzeć uczniów podczas praktycznej nauki zawodu.
Rewia fryzór i makijaży - tak wyglądały w niedzielę 1 marca XII Mistrzostwa Fryzjerstwa Damskiego i Męskiego Województwa Lubelskiego, podczas których zmagało się kilkudziesięciu najlepszych z młodych fryzjerów z regionu.
Wśród nich nie mogło zabraknąć naszych uczniów. Serdeczne gratulacje dla Marty Ptasińskiej, która wzięła udział z mistrzostwach, które motywują uczniów do kreatywności oraz promują młode talenty.
W dniach 26 – 27 lutego odbyły się w hali Parku Ludowego w Lublinie V Międzynarodowe Targi Edukacyjne, w których uczestniczyła nasza szkoła. Targi to spotkanie młodzieży z różnych szkół, miast, wymiana doświadczeń, prezentacja talentów. Dzięki temu mogliśmy podziwiać występy m.in. młodych zespołów muzycznych, tanecznych oraz zaprezentować naszą szkołę.
Naszemu stoisku patronował dumnie król Kazimierz Jagiellończyk – nasz patron. Każdy z uczestników targów mógł zobaczyć Jagiellończyka „od środka”, dzięki przygotowanej prezentacji multimedialnej. Społeczność uczniowską reprezentowały dwie uczennice. Rozdawały ulotki z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2009/2010, prowadziły rozmowy, odpowiadały na pytania zainteresowanych dołączeniem do naszych szkolnych szeregówHalina Olesiuk
– najwyższa średnia ocen w technikum
Marta Sawicka
– najwyższa średnia ocen w zasadniczej szkole zawodowej
Ewelina Sipta, Joanna Wybranowska, Mariola Robak
– średnie ocen powyżej 4,0
Anna Niećko
– najwyższa frekwencja
Marzena Polkowska
– wybitne osiągnięcia sportowe
GRATULUJEMY!
Choć tegoroczne Walentynki zastały nas w czasie zimowych ferii, pamiętaliśmy o nich także w szkole. 18 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Zakochanych. Zaczerwieniło się na szkolnym korytarzu od walentynkowych serduszek, słychać było wzdychania cichych wielbicieli. Walentynkowy listonosz roznosił po klasach kartki – rękodzieła zdolnych uczennic, które można było kupić za złotówkę. Zebrane pieniądze Samorząd Uczniowski przekazał na cele charytatywne.