W czwartek, 8 listopada, klasa II TE została zaproszona przez panie: polonistkę Joannę Kowalczyk i bibliotekarkę Emilię Salak na lekcję języka polskiego do biblioteki szkolnej. Okazja ku temu była szczególna – czytanie tekstów o tematyce niepodległościowej w ramach obchodów 100 lecia odzyskania wolności przez Polskę.

Uczennice klasy I TE (Małyska Wiktoria, Mitrus Natalia, Socha Karolina, Grzegorczyk Anna), klasy I TOR (Nawrocka Katarzyna) i klasy II TE (Sztorc Sandra) zaprezentowały fragmenty utworów ukazujących losy naszej ojczyzny. Można było usłyszeć opowieść Jana Sobolewskiego z III cz. „Dziadów” o cierpieniu młodych Polaków prześladowanych przez cara, inwokację i koncert Jankiela z „Pana Tadeusza”, a także historię Cezarego Baryki, bohatera „Przedwiośnia”, który wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Dopełnieniem lektury tekstów były obrazy na tle podkładu muzycznego związane z ich treścią.

Niezwykła prezentacja „Elegii o chłopcu polskim” K. K. Baczyńskiego (muzyka, obraz, tekst) ukazała dramatyzm przeżyć i tragizm losów młodego pokolenia czasów „spełnionej apokalipsy”, jaką była II wojna światowa.

Z kolei wiersz Z. Herberta „Przesłanie Pana Cogito” poruszył temat postaw ludzkich. Pokazał piękno człowieka moralnego, ale i jego tragizm w świecie zła i niesprawiedliwości. Ma on odwagę bronić ludzi poniżanych i bitych, choć sam może za to zapłacić życiem. Jest bezkompromisowy, wrażliwy na świat, wierny samemu sobie i wyznawanym wartościom. Takim człowiekiem był jeden z niezłomnych, rotmistrz Witold Pilecki, żołnierz AK, który dobrowolnie poszedł do Auschwitz, by wysyłać raporty o funkcjonowaniu obozu i organizować obozowe grupy konspiracyjne. Po wojnie skazany na śmierć przez władzę komunistyczną. Dlatego też wiersz Z. Herberta w recytacji Jerzego Zelnika wybrzmiał na tle wybranych scen widowiska teatralnego w reżyserii R. Bugajskiego „Śmierć rotmistrza Pileckiego”.

Pani Emilia Salak przygotowała okolicznościową dekorację (we współpracy z panią Moniką Guz) oraz ekspozycję książek i wydruki tekstów o tematyce patriotycznej. Za obsługę techniczną odpowiadał Kami Zieliński z klasy III TI, a za wybór utworów, przygotowanie młodzieży oraz prowadzenie spotkania – Joanna Kowalczyk.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej