„Niech się dzieje wo­la nieba, / z nią się zaw­sze zgadzać trzeba.” – te słowa zaczerpnięte z „Zemsty” zna chyba każdy, młody i stary, a ich autorem jest, nie kto inny, jak Aleksander Fredro – komediopisarz, pamiętnikarz i poeta. Tegoroczna ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” – zainicjowana  w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego – poświęcona jest twórczości właśnie tego wybitnego polskiego pisarza.

Z oficjalnej strony Prezydenta RP dowiadujemy się, że celem tego projektu jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Przedsięwzięcie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.

Lokalna Łęczyńska społeczność czynnie włączyła się w akcję „Narodowego Czytania”, która odbyła się w przeddzień ogólnopolskiej akcji, w piątek 6 września w siedzibie Publicznej Biblioteki Powiatowej w Łęcznej.

Na wstępie pani Dyrektor PBP  - Pani Jadwiga Marczewska -  serdecznie powitała wszystkich zebranych gości, po czym, o biografii Aleksandra Fredry opowiedzieli nam dwaj narratorzy - dyrektorzy powiatowego urzędu pracy -  pani Janina Teresa Brońska i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – pani Elżbieta Brodzik.

 Komendant Powiatowy  Państwowej Straży Pożarnej pan Dariusz Lis oraz Komendant Powiatowy Policji pan Sławomir Zagojski przeczytali wybrane fragmenty pamiętników „Trzy po trzy”.

Z kolei przedstawiciele władz samorządowych powiatu: Pan  Kazimierz Radko – sekretarz, pan Zbigniew Rutkowski – członek Zarządu, pan Paweł Woliński – przewodniczący komisji kultury, kultury fizycznej, sportu, turystyki i młodzieży oraz pan Mirosław Tarkowski –  przewodniczący komisji oświaty przeczytali wylosowane przez nich fragmenty „Pana Jowialskiego”.

Kolejnym punktem programu było spontaniczne czytanie fragmentów „Dożywocia” przez osoby z widowni, które zgłosiły się na ochotników. Pani Jadwiga Marczewska wraz z panem Pawłem Wolińskim w nagrodę za odwagę i najlepsze wystąpienie wręczali ufundowane przez pana przewodniczącego statuetki Oskarów Łęczyńskich.

Literacką część spotkania zamknęło wystąpienie Patryka Gajosa - ucznia II klasy Technikum Informatycznego Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, który zaprezentował wiersz Mariana Hemara „Pomnik. Na wysiedlenie Fredry ze Lwowa do Wrocławia”, napisany ku czci autora – rodowitego Lwowianina.

Uroczystość zakończyła wielotematyczna dyskusja o twórczości Fredry przy filiżance kawy.

Na tą wyjątkową imprezę kulturalną zostali zaproszeni również wszyscy zainteresowani udziałem mieszkańcy powiatu łęczyńskiego, w szczególności młodzież ze szkół średnich: ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, ZS im. Simona Bolivara w Milejowie, ZS w Ludwinie, ZS Górniczych w Łęcznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem.

Na czas spotkania czytelnia biblioteki zamieniła się w salon literacki przyozdobiony zdjęciami aktorów z Fredrowskich sztuk, portretami Fredrów, XIX-wiecznymi rekwizytami oraz dziełami Fredry obecnymi w zasobach biblioteki.

Każdy, kto tego dnia uczestniczył w „Narodowym czytaniu” otrzymał pamiątkowy dyplom z odbitą okolicznościową pieczęcią. Te osoby które zabrały ze sobą dzieła autora, miały możliwość przybić tą pieczęć także na ich stronach.

 Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej