29 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łęcznej odbyła się II edycja Turnieju Mowy Polskiej, którego organizatorem jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej.

W tym roku przez uczestnikami zmagań postawiono nie lada wyzwanie: prezentacja miała dotyczyć powstania styczniowego na terenie obecnego powiatu łęczyńskiego. Oratoryjne miniwykłady zdominowały więc cały konkurs. Uczestnicy prezentowali ludzi, wydarzenia, powstańcze epizody z historii poszczególnych miejscowości, reperkusje popowstaniowe, informowali również o lokalnym kultywowaniu pamięci o tym niezwykle tragicznym czasie. Z ciekawością obejrzeliśmy wystąpienia przeplatane fragmentami pamiętników i patriotycznymi pieśniami.

Oratorzy wystąpili w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Wszystkie wystąpienia miały wysoki poziom, jednak prezentacja uczniów naszej szkoły zaskoczyła wszystkich zebranych w starostwie.

Kiedy zegar wybił godzinę dwunastą, na scenie pojawiły się dwa duchy – wspaniała Olga Knapik i znakomita Weronika Prus z klasy I TAK – które z lampami naftowymi w dłoniach wprowadziły zebranych w posępny nastrój roku 1863. Gorące, rozdarte serce Polaków w żarliwym, pełnym emocji przemówieniu przedstawił uczeń klasy III TI Czarek Knapik, który wcielił się w postać Jana Bogdanowicza przemawiającego do tłumu zgromadzonego przed kościołem w Puchaczowie.

                Finałem tej scenki była chwytająca za serce, wzruszająca pieśń „Taki kraj” wyśpiewana a capella przez: Grzegorza Stachańskiego, Karola Chudego, Karola Nowickiego, Dominika Piroga (z klas I TI/TE) oraz Zuzannę Dzirbę, Marlenę Grygiel, Magdalenę Jarczyk, Paulinę Ogórek, Joannę Sacz, Annę Wójcik, Radosława Kędzierawskiego, Krystiana Terejko i Jacka Serokę (z klasy III TI/TE) – którzy wyrastali wśród widowni niczym żałobne słupy, oznajmiające mające wkrótce nadejść dni zwycięstwa i wolności. Obsługą techniczną wystąpienia zajmował się Mateusz Zieliński z kl. III TI.

Niesamowity występ Czarka i całej grupy zaowocował wyrazistym przekazem scenicznym. Zbudowanie napięcia, ekspresja, utrzymanie kontaktu z widzem, kostiumy, muzyka oraz kultura słowa, czyli cała wspaniała lekcja historii w iście królewskim wykonaniu Jagiellończyka została nagrodzona I miejscem w kategorii szkół ponadgimnazjalnych oraz gorącymi owacjami.

Choć do turnieju zgłoszono tylko Olgę, Weronikę i Czarka, którzy odebrali wartościowe nagrody i dyplomy z rąk starosty i burmistrza Łęcznej, nagrodzono również śpiewających, którzy zasłużyli na wyróżnienie tym bardziej, że spotkali się tylko na jednej próbie, bo pomysł na zaśpiewanie „Takiego kraju” zrodził się na dwa dni przed Turniejem i wzbudził łzy wzruszenia w oczach nie jednego widza i jurora.

Będąca pod ogromnym wrażeniem występu Jadwiga Marczewska – Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej, poprosiła o komentarz opiekuna grupy, naszą polonistkę Małgorzatę Rodziewicz, która podsumowała debiut sceniczny swoich uczniów krótkimi słowami: „Dziękuję za to, że mogłam na Was liczyć i że mnie nie zawiedliście. Byliście wspaniali i jestem z Was bardzo dumna”.   

                Po konkursie, przy napojach i torcie, uczniowie wysłuchali mnóstwa budujących komplementów oraz otrzymali propozycje uświetnienia swą obecnością lokalnych uroczystości, m.in. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego oraz promocji kolejnego numeru „Merkuriusza Łęczyńskiego”. Najwięcej pochwał otrzymał Czarek, który stworzył niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kreację i którego zachęcano do dalszego rozwijania talentu.

Wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę w Turnieju, należą się gratulacje i słowa najwyższego uznania. Mamy nadzieję, że dobra passa będzie nadal trwać.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej