32 lata temu, dokładnie13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. W nocy z 12 na 13 grudnia wojsko zajęło budynki radia i telewizji oraz centralę łączności i telekomunikacji. Wyłączono wszystkie telefony, nie tylko zwykłych obywateli, ale też służb ratunkowych: placówek służby zdrowia (w tym pogotowia ratunkowego) i straży pożarnej. Do miast wkroczyły kolumny pancerne wojska i milicji.

            Większość Polaków dowiedziała się o fakcie z porannego wystąpienia radiowo-telewizyjnego gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Na ulicach miast pojawiły się patrole milicjantów i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Wprowadzono godzinę policyjną, reglamentowano żywność, objęto cenzurą korespondencję wszystkich obywateli. Władze zmilitaryzowały najważniejsze instytucje i zakłady pracy, kierując do nich tzw. komisarzy wojskowych

            W piątek, 13 grudnia w ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej szkolny korytarz zupełnie zmienił swoje oblicze. Za sprawą wystawy „Był taki dzień – 13 grudnia 1981 roku” na krótko przenieśliśmy się w ten mroczny czas. 

            Tę ciekawą ekspozycję prezentującą najważniejsze wydarzenia i aspekty stanu wojennego wzbogacono m.in. o: słownik najważniejszych pojęć (z hasłami takimi jak np.: ceny, farba, internat, kartki, koksownik, lojalka itp.), zdjęcia, kopie tzw. bibuły, wycinki prasowe itp. materiały. Zaprezentowano również fragment kalendarium pochodzącego z wystawy „586 dni stanu wojennego” opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Pozostałe treści oparto na źródłach archiwalnych dostępnych na stronach IPN-u, Ośrodka „Karta” oraz NSZZ „Solidarność”.

            Wystawa nie miałaby tak nietuzinkowej oprawy bez zaangażowania dziewcząt z klasy II ZSZ, klasy I TAK/TB oraz klasy I TI/TE – autorów ciekawych i oryginalnych plakatów, odzwierciedlających treści i hasła najczęściej pojawiające się w grafice okresu stanu wojennego (np. „WRON-a Orła Nie Pokona”, „Precz z komuną”, „Bierny opór”, „Uwolnić więźniów politycznych”, „13 grudnia 1981 roku dokonano zamachu na twoją wolność”).

            Jednak najcenniejszym eksponatem tego projektu jest oryginalny egzemplarz „Sztandaru Ludu” z 14 grudnia 1982 roku, użyczony przez panią Małgorzatę Kosik, z przedrukowanym orędziem gen. W. Jaruzelskiego do narodu, obwieszczeniem o wprowadzeniu stanu wojennego, proklamacją Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) oraz obwieszczeniem  ministerstwa spraw wewnętrznych o ograniczeniu wolności, swobód obywatelskich i wprowadzeniu godziny milicyjnej na terytorium całej Polski od godz. 22.00 do 6.00.

           W piątek, 13 grudnia, równolegle z wystawą, odbywał się w ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka pokaz multimedialny przedstawiający m.in.: wystąpienie generała Jaruzelskiego, bohaterów tego czasu, starcia z milicją, pierwsze ofiary, ośrodki internowania oraz muzykę, stanowiąc tło ekspozycji i tego tragicznego w historii Polski czasu.

          Projekt autorstwa Małgorzaty Rodziewicz otwiera cykl wystaw dydaktycznych ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończykapt. „Wiem, kim jestem. Żywe lekcje historii”, które będą prezentowane na szkolnych korytarzach również w następnych latach. Wszystkich zainteresowanych mieszkańców Łęcznej zapraszamy do zapoznania się z tą ciekawą ekspozycją, którą można oglądać do końca stycznia 2014 roku w godz. 8.00 -15.00. Istnieje możliwość zorganizowania żywej lekcji historii z przewodnikiem dla grup zorganizowanych, po uprzednim skontaktowaniu się z sekretariatem szkoły.

 

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej