W ramach ogólnoświatowego projektu „Tydzień Akcji dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukiszimy” w ZS im. Króla Kazimierza  Jagiellończyka w Łęcznej, odbyło się spotkanie z osobą, która była świadkiem  tragedii czarnobylskiej i z osobistej perspektywy opowiedziała o wydarzeniach z tamtych miesięcy i ich zatrważających konsekwencjach.

 

W dniu 21 kwietnia 2015 r. w Jagiellończyku gościliśmy panią Halinę Kalashnikow – obecnie Dyrektor Szkoły na Białorusi, która niemal 30 lat temu była nauczycielką w szkole rolniczej w miejscowości Narowla oddalonej o 40 km od Czarnobyla.

Nasz gość spotkał się z uczniami klas I TE, ITOR/TI oraz III TE by opowiedzieć im, jak wyglądała z jej punktu widzenia sytuacja bezpośrednio po wybuchu reaktora elektrowni w kwietniu 1986 r. Uczniowie dowiedzieli się w jakiej nieświadomości zagrożenia byli mieszkańcy terenów w pobliżu elektrowni czarnobylskiej, a także jakie błędy wynikłe z niewiedzy popełniały ówczesne władze poszerzając tym samym destrukcyjne skutki tej katastrofy ekologicznej.

Na koniec spotkania był czas na nurtujące słuchaczy pytania, które zrodziły się podczas toczącej się opowieści.

Wraz z panią Haliną Kalashnikow przyjechały do naszej szkoły panie Katarzyna Zabratanska  - prezes fundacji HerStory oraz Lena Bielska – wiceprezes fundacji HerStrory. Pierwsza pań pełniła również funkcję tłumacza, ponieważ pani Halina Kalashnikow wypowiadała się w języku rosyjskim.

 

 Fundacja HerStory odpowiada za koordynację projektu „Tydzień Akcji dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukiszimy” na terenie województwa lubelskiego. W województwie lubelskim uczestniczą w nim: Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, IX Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Lublinie, Wydział Politologii UMCS w Lublinie oraz Zespół Szkół w Trawnikach.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej