- Można nie zgadzać się z decyzją komisji konkursowej, zwłaszcza wtedy, gdy nie do końca jest słuszna – mówi nauczycielka języka polskiego, pani Joanna Kowalczyk – ale nie to jest najważniejsze. Dziś najcenniejsze było spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta, który uczy nas dostrzegać i nazywać zło tak bardzo obecne we współczesnym świecie i przypomina, czym jest godność i szacunek dla drugiego człowieka.

 Wydarzenie, o którym mowa – V Konkurs Recytatorski „Pan Cogito w bibliotece” - miało miejsce 18 X 2012 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Łęcznej. Wśród 28 uczestników znalazły się 2 uczennice naszej szkoły: Alicja Gaik i Kinga Kowalik z klasy I TAK, które przygotowały recytacje wierszy: „Guziki”, „Kamyk”, „Opuszczony” i „Dom”. Co prawda dziewczęta nie zdobyły nagród i wyróżnień, ale – jak podkreśla polonistka - sam udział w konkursie był dla nich ciekawym i ważnym, choć niełatwym doświadczeniem, bo… to był ich debiut. Poza tym zostanie im w pamięci praca nad opanowaniem pamięciowym tekstu, dykcją, mową ciała czy rozumieniem i interpretacją wiersza.

Od scenki z małolatami, których rezolutna woźna – Olga Dąbrowska z kl. IV TAK – zapędziła do roboty, rozpoczęła się w naszej szkole akademia przygotowana z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie mogli zobaczyć „Jeźdźca Królewskiego”, czyli specjalne wydanie wiadomości ze studia telewizyjnego. Prowadzący (Paulina Ogórek z kl. II TE i Mateusz Zieliński z kl. II TI) zaprezentowali najnowsze informacje z pokoi nauczycielskich, korytarzy szkolnych, sal lekcyjnych oraz plotkarskich kuluarów uczniowskich.

Niedowierzanie i uśmiech na twarzach słuchających wzbudziły życzenia – marzenia pani minister Krystyny Szumilas (Ani Wójcik z kl. II TE), która obiecała m. in. 12 osobowe klasy i pełne wyposażenie sal. Potem Agencja Belfer doniosła, że od jutra będą 80 % podwyżki dla nauczycieli, a Max Kolonko z Chicago (Konrad Bartecki z klasy II TI) przesłał korespondencję o dziwnej dolegliwości nauczycieli historii, której skutki bada stacja sanitarno-epidemiologiczna „Siadaj-Pała”. Chorobę wywołała bakteria o nazwie dwoinka Jagiellonicusa, której skutkiem może być trwała fobia szkolna.

Były też porady dla chemików, fizyków, matematyków, a na koniec pojawiła się wiadomość z ostatniej chwili o zbyt wygórowanych oczekiwaniach nauczycieli biologii, którym nie wystarczą żaby w formalinie czy szkielety ludzkie jako pomoce dydaktyczne. Oszczędne Ministerstwo Edukacji Narodowej wysłało faks do śmiałych biologów o treści: „Beato, nie jesteś w krainie czarów!”.

Po tej dawce humoru i satyry uczniowie złożyli życzenia i wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane pudełeczka i kwiaty.

Drugą część spotkania wypełniły słowa wdzięczności od dyrektor szkoły, pani Doroty Makary, która pogratulowała paniom: Magdalenie Krystjańczuk i Teresie Olko Nagrody Starosty Łęczyńskiego i podkreśliła, że uczniowie po latach cenią i szanują wymagających nauczycieli. Pani Makara wręczyła także nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi Nagrody Dyrektora Szkoły. Nagrodzeni zostali: Halina Zielińska, Anna Okulicz, Małgorzata Szram, Wioletta Jamrogiewicz, Robert Drapała, Grzegorz Lendzion, Ewa Siegieda, Barbara Dębska, Jolanta Harytanowicz, Jolanta Jędraszak, Małgorzata Zakrzewska, Stanisław Głowniak.

Pani dyrektor podziękowała uczniom za niekonwencjonalną formę części artystycznej, którą przygotowała klasa II TI/TE we współpracy z klasą I TAK, I TE, I ZSZ, II TAK, IV TAK i IV TE/TIa pod opieką pań: Magdaleny Kuter, Moniki Medyńskiej, Anet Śliwy i Emilii Salak.

            Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Tradycji szkolnej stało się zadość. Dnia 9 października 2012r. uczniowie klas pierwszych: Technikum Ekonomicznego, Technikum Informatycznego, Technikum Architektury Krajobrazu i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przeżyli symboliczne otrzęsiny.

Cztery drużyny klasowe w przygotowanych specjalnie dla nich konkurencjach musiały zabłysnąć wiedzą o szkole i swoich wychowawcach w pytaniach quizowych, a także wykazać się umiejętnościami tanecznymi w tańcu z miotłą i plastycznymi przy rysowaniu portretu wychowawcy. Wszystko skrupulatnie oceniało uczniowskie jury w składzie: Łukasz Rzechota, Joanna Sacz i Piotr Kasiczak.

Zmagania okazały się świetną zabawą, zarówno dla uczestników, jak i dla prowadzących: Natalii Kosk i Bartłomieja Kota. Po podliczeniu zebranych punktów najlepsze okazały się klasy I TE i I TI. W nagrodę otrzymały honorowy tytuł Kota Szkoły i miały prawo nosić kocie wąsiki przyprawiane im przez członków jury.

Po otrzęsinach odbyła się dyskoteka szkolna dla pierwszaków i starszych uczniów. Do tańca przygrywał DJ Przemysław Pogrzebski - uczeń klasy maturalnej.

 Spragnieni i zgłodniali mogli skorzystać z usług z kafejki szkolnej gdzie do ich dyspozycji były napoje dla ochłody i ciastka dla pokrzepienia.

Całość imprezy została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Anety Śliwy.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

„Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną” - słowa Janusza Korczaka stały się mottem uroczystego ślubowania pierwszoklasistów w naszej szkole.

 Przysięgę na sztandar szkoły w środowy poranek 10 października złożyli uczniowie klas pierwszych technikum architektury krajobrazu, technikum ekonomicznego, technikum informatycznego i zasadniczej szkoły zawodowej.

- Do Waszych obowiązków należy przede wszystkim nauka, w której pomagać Wam będą nauczyciele – przypomniała pierwszoklasistom dyrektor szkoły, pani Dorota Makara. – Mam jednak nadzieję – dodała – że znajdziecie tutaj nie tylko wiedzę i nowe umiejętności, ale także życzliwość, zrozumienie i nowe przyjaźnie, które będą trwały lata. Zwróciła się również z prośbą do rodziców, by razem tworzyć miejsce, w którym „nasze dzieci pozostaną bezpieczne i szczęśliwe”.

O niełatwej pracy nauczyciela i jego roli w realizowaniu trzech podstawowych dziedzin: „dydaktyki, etyki i opieki” mówił wicestarosta łęczyński, pan Kazimierz Budka. Żartując, że „szkolna dziatwa kocha figle i chętnie się czubi / lecz stroni od książki i uczyć się nie lubi”, życzył pedagogom sukcesów dydaktycznych i wychowawczych.

Spotkanie zakończyła część artystyczna „W Krainie Wiedzy”, którą przygotowali uczniowie klasy II TAK/TB wraz z wychowawczynią panią Teresą Olko.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ 

           29 września 37 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Szram, p. Marcina Grabosia, p. Grzegorza Lendziona i s. Agnieszki Rogacz pojechało na 28 Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę. Myślą przewodnią pielgrzymki było wezwanie Benedykta XVI: Kto wierzy, nigdy nie jest sam.

          Wyjazd do Częstochowy był nie tylko czasem modlitwy na Jasnej Górze, ale również czasem poznawania miasta i jego historii. Uczniowie zwiedzili sanktuarium oraz poznali jego historię.

            Dzisiaj możemy powiedzieć, szkoda że tak szybko minęło i musimy wracać do domu, jednak przeżycia pozostają na zawsze.

Z radością dzielimy się z wami informacją, że nasi uczniowie już w pierwszym miesiącu roku szkolnego odnoszą sukcesy w zawodach sportowych.

Grupa biegaczy z naszej szkoły, którym nie obca jest maksyma ruch to zdrowie, wzięła udział w imprezie biegowej zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe oraz Zespół Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie.

Był to już XII. z kolei bieg pod patronatem Simona Bolivara, w którym dzieci i młodzież w różnych kategoriach wiekowych stają w szranki by walczyć o jak najlepsze miejsca na mecie.

Uczniowie z Jagiellończyka dzielnie walczyli w indywidualnej rywalizacji w kategoriach chłopców na dystansie 1400m oraz dziewcząt na dystansie 1000m.

 Ostatecznie na mecie nasze dziewczęta zajęły kolejno:

Agnieszka Woźnica - V miejsce,

Magdalena Jarczyk - VI miejsce,

Anna Wójcik -  VII miejsce,

Dominika Czupryn IX miejsce

 oraz Paulina Oraczewska  - X miejsce.

 Z kolei współzawodnictwo chłopców przyniosło nam:

 II miejsce Mariusza Pobiegi,

VI miejsce Macieja Pobiegi,

X miejsce Damiana Jędryczki

oraz XI miejsce Łukasza Rzechoty.

 Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Nie tylko zajętych miejsc i zdobytych nagród, ale także umiejętności walki fair play, a także chęci uprawiania sportu dla zdrowia ciała i ducha.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ 

W czwartek, 27 IX 2012 r., w Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej odbyła się promocja tomiku poezji „Słońcem na wietrze”. Wśród młodych autorów znalazło się siedmioro uczniów „Jagiellończyka”: Paulina Ogórek, Adam Wojtaś, Michał Jesionek, Jarosław Maciejewski, Cezary Knapik, Krystian Terejko i Mateusz Zieliński.

Zaprezentowane w tomiku wiersze to owoc warsztatów literackich przeprowadzonych w naszej szkole przez panią Marię Kieres-Kramek. Uczniowie przygotowani przez polonistkę panią Joannę Kowalczyk przedstawili swoje utwory i przemyślenia, a następnie z zainteresowaniem i uwagą wysłuchali rad i wskazówek dotyczących warsztatu poetyckiego.

Publikacja została wydana we współpracy z Centrum Kultury w Łęcznej w ramach realizacji zadania „Warsztaty Literackie – Łęczna 2012” współfinansowanego przez Gminę Łęczna.

Gratulujemy młodym twórcom udanego debiutu poetyckiego, a pani Annie Okulicz dziękujemy za opiekę podczas spotkania promującego tomik.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

„Tyle słońca w całym mieście nie widziałeś tego jeszcze” – słowami Anny Jantar uczniowie ze szkolnego zespołu wokalnego powitali wakacje. 

            W czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego pani wicedyrektor Ewa Siegieda gratulowała wszystkim, którzy otrzymali promocję do następnej klasy. Wręczyła też uczniom nagrody i świadectwa z wyróżnieniem.

            Takie świadectwo otrzymała Patrycja Nowak, uczennica klasy II TE, która może pochwalić się najwyższą średnią w szkole  (5,0) i stuprocentową frekwencją na zajęciach lekcyjnych.

            Świadectwa z biało-czerwonym paskiem otrzymały również uczennice klasy III TE: Agnieszka Wawszczak (średnia 4,88) i Magdalena Konwa (4,75). Nagrodę za wysokie wyniki w nauce odebrał uczeń klasy III TI’b, Marcin Wołos (4,56) oraz uczennica Aldona Socha z II TE (4,56).

            Na uroczystości obecni byli goście: pan Mirosław Tarkowski, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Powiatu i pani Irena Cytawa, zastępca przewodniczącego Rady Rodziców.

            - Oby powrót do szkoły był dla Was równie wesoły jak okres zbliżających się wakacji – mówił do młodzieży pan Mirosław Tarkowski.

            W beztroski, wakacyjny klimat wprowadzili nas uczniowie ze szkolnego zespołu wokalnego, którzy wykonali piosenki Anny Jantar: „To, co mam” i „Tyle słońca w całym mieście.”

      Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Za nami uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013. W progi Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka zawitało ponad 250 uczniów, w tym 86 pierwszoklasistów. Rozpoczął się kolejny rok zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń, rozwijania zainteresowań i poszukiwania dalszej drogi rozwoju w murach „Jagiellończyka”.

- Zachęcam wszystkich do wytężonej pracy i nauki, do dania z siebie wszystkiego, by nasza szkoła cieszyła się uznaniem społeczności lokalnej, byśmy w nauce, kulturze i sporcie osiągali jak najwyższe wyniki – mówiła do uczniów, nauczycieli i rodziców dyrektor szkoły, pani Dorota Makara.

Pan Kazimierz Radko, sekretarz Starostwa Powiatu Łęczyńskiego w imieniu pana starosty pogratulował uczniom mądrego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i życzył realizacji planów i marzeń raz wielu sukcesów.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

- Zamiast kwiatka dla wychowawcy przynieście dar dla podopiecznych Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kijanach – usłyszeli przed 29 czerwca 2012 r. uczniowie ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.

 Pomysłodawczyni akcji – pani Joanna Kowalczyk – żartując, cierpliwie tłumaczyła zaskoczonym uczniom, że kwiatki zwiędną, czekoladki pójdą w biodra, a dary, które przyniosą ułatwią życie i sprawią radość obdarowanym. I dodawała: - Tym razem nie dostaniecie słoneczka, które uratuje Was przed jedynką czy pytaniem (bo przecież wiecie, że w dobroczynności i pomaganiu chodzi o bezinteresowność…), ale dziękując innym, sami usłyszycie słowo: „Dziękuję”.

I na szczęście na zdziwieniu się nie skończyło! Kaja z III TE stwierdziła, że to fajny pomysł, Maja i Natalia z I ZSZ od razu zgodziły się koordynować zbiórkę w swojej klasie, a  Łukasz z I TB dopytywał w sekretariacie, o jakie dary chodzi, a kiedy dowiedział się, że to jego akcja zbierania pieniędzy na Dzień Dziecka dla dzieci z tej placówki zainspirowała polonistkę do tego pomysłu, uśmiechnął się od ucha do ucha…

Młodzież przyniosła przybory szkolne, gry i zabawki edukacyjne, puzzle, drobny sprzęt sportowy, środki czystości i kosmetyki. Zebrane dary przekazano dyrektor WPOW w Kijanach,  pani Agnieszce Korzeniewskiej.

Warto dodać, że do akcji włączyli się także nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej