Walory przyrodnicze, turystyczno-rekreacyjne i kulturowe naszego regionu to treść  przewodnika „Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie” autorstwa Pawła Włada i Marka Nasiadki. Promocja publikacji miała miejsce 25 X 2012 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.

 Autor książki – Paweł Wład - przedstawił jej zawartość i sposób powstawania. Jest ona efektem wędrówek szlakiem rowerowym od maja do października 2011 r. i składa się z 3 części: informacji ogólnych, opisów szlaków turystycznych (samochodowych, pieszych, rowerowych i ścieżek edukacyjnych), a także leksykonu krajoznawczego z informacjami o miejscowościach i różnych obiektach kulturowych. Publikacja zawiera też indeks nazw gatunków roślin i zwierząt podany w języku polskim i łacińskim.

 Uczestnicy spotkania – w tym uczennice naszej szkoły: Joanna Sacz i Anna Wójcik z II TE - mogli też zobaczyć wystawę fotograficzną Marka Nasiadki „Zaczarowane Polesie”, zakupić książkę i zdobyć autografy autorów.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

- Co to jest? – to najczęściej powtarzane pytanie, które od kilku dni można usłyszeć w bibliotece szkolnej. Uczniowie zatrzymują się przy stolikach, na których leżą szyszki i gałązki drzew i krzewów. Czytają napisy, ale niewiele rozumieją, bo przecież nie każdy wie, co znaczy Picea omorika, Pinus nigra czy Abies concolor.

 Pani Anna Okulicz – nauczyciel przedmiotów zawodowych – wyjaśnia, że w ten sposób będzie sprawdzać umiejętność rozpoznawania drzew i krzewów ozdobnych. – Wiedzę teoretyczną z dendrologii uczniowie zdobywają dzięki podręcznikom czy albumom, ale to nie to samo, co wziąć do ręki szyszki i porównać ich wielkość albo złamać igiełkę i poczuć jej zapach – podkreśla pani Okulicz. – Tutaj uczeń rozpoznaje empirycznie, a nie na obrazku części drzew i krzewów iglastych – dodaje nauczycielka. – Widzi kolory igieł – inne u góry, inne u dołu – które decydują o nazwie krzewu czy drzewa. Delikatne muśnięcie gałązki ułatwi mu zapamiętanie nazwy sosny wejmutki. Przekona się też, jak brzydko pachnie jodłowiec sabiński, a po zapachu cytryny rozpozna jodłę jednobarwną.

 Przygotowana pomoc dydaktyczna nie tylko ułatwia zapamiętywanie i rozpoznawanie nazw gatunków drzew i krzewów iglastych, ale także popularyzuje wiedzę z dendrologii. Poza tym wzbudza ciekawość, a to – jak zgodnie twierdzą nauczyciele – pierwszy krok do efektywnego nauczania i wychowania młodego człowieka.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Ogon Kici i Bardzo biała wrona to pozycje w dorobku literackim  Ewy Nowak - autorki piszącej o młodzieży i dla młodzieży – o których opowiadała nam w sposób barwny i obrazowy, zaprawiony duża dawką humoru, w trakcie spotkania autorskiego zorganizowanego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Publicznej Bibliotece Powiatowej w Łęcznej.

Do udziału w spotkaniu ze znaną przez młodszych i starszych powieściopisarką wybrały się również uczennice z Jagiellończyka: Klaudia Charchol (I TAK), Anna Wójcik (II TE), Joanna Sacz (II TE), Natalia Świeca (III TAK) i  Żaneta Czarnota (III TAK) pod opieką  nauczyciela-bibliotekarza p. Emilii Salak.

Na początek organizatorzy imprezy przedstawili nam autorkę i pokrótce nakreślili kilka faktów z jej życiorysu. Po tym krótkim wstępie, głos zabrała zaproszona powieściopisarka.

Pani Ewa Nowak wręcz zaczarowała publiczność zgromadzoną w bibliotece. Wszyscy z uwagą i przejęciem słuchali autobiograficznych zwierzeń autorki o problemach wczesnoszkolnych z czytaniem, o pomocnej mamie, o pierwszej miłości do chłopca, dla którego mała Ewa z poświęceniem czytała jedną książkę na tydzień, a także wspomnień o mężu – pierwszym recenzencie debiutanckiej powieści.

Ponadto poznaliśmy kulisy i tajniki warsztatu pisarskiego. Dostaliśmy wskazówkę czym się kierować, by stworzyć książkę która może stać się bestsellerem. Dociekliwi mieli szansę zadawać naszemu gościowi  pytania, na które odpowiadał w sposób wyczerpujący, cierpliwie i z uśmiechem.

Wszystko co dobre szybko się kończy, także czas naszego spotkania z autorką Bardzo białej wrony niepostrzeżenie minął. Usatysfakcjonowana publiczność pożegnała ją gromkimi brawami.

Chwilę po spotkaniu można było zakupić książki pani Ewy, a także zdobyć jej autograf.

          Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

„Poszukiwanie Europy – czy kariera w moim mieście jest możliwa?” – na to pytanie próbowali szukać odpowiedź uczniowie z prawie 30 szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego w trakcie debaty zorganizowanej 22 października 2012 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w ramach Wojewódzkiego Forum Młodzieży Zainwestuj w przyszłość.

 Młodzi ludzie zebrani na sali, w tym uczennice Zespołu Szkół  im. K. K. Jagiellończyka z Łęcznej z klasy IV TE: Karolina Kurlak, Agnieszka Wawszczak, Agnieszka Sarzyńska, mieli możliwość kierować nurtujące ich pytania dotyczące ich dalszej kariery czy możliwości jakie stwarza lubelski rynek pracy do grona ekspertów: Pawła Prokop prezesa Fundacji Inicjatyw Menedżerskich w Lublinie, Mirosława Cegłowskiego z Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu Oddział w Krasnymstawie, Ewy Leszczyńskej z Fabryki Cukierków „Pszczółka” w Lublinie, Doroty Skwarek z Urzędu Marszałkowskiego, Wojciecha Kowalczyka z firmy WARTA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A., Jolanty Grykiel z Lubella Sp. z o.o. SKA, Ireneusza Kasprzak z Netia S.A.oraz dr Marka Białach z Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Z ust tak zacnego gremium padło wiele ciekawych rad i praktycznych wskazówek jak można pokierować swoja drogą zawodową, tak by osiągnąć pożądany efekt – znaleźć satysfakcjonującą pracę.

 W ramach spotkania odbyły się także seminaria „Zainwestuj w przyszłość” i „Sukces na rozmowie kwalifikacyjnej”, prowadzone przez Krzysztofa Hołubowicz z Inkubatora Technologicznego w Lublinie i konsultanta Agencji Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego Randstad Justynę Kojło. Pokazały one, w jaki sposób odbywają się rozmowy kwalifikacyjne, jakich cech i umiejętności poszukują pracodawcy, a także wskazały możliwości dla osób bardziej przedsiębiorczych i kreatywnych, myślących już o własnej działalności gospodarczej.

 Forum zorganizowali pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery w Krasnymstawie, Punktu Pośrednictwa Pracy w Łęcznej i Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w ramach ogólnopolskiego projektu systemowego „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

- Można nie zgadzać się z decyzją komisji konkursowej, zwłaszcza wtedy, gdy nie do końca jest słuszna – mówi nauczycielka języka polskiego, pani Joanna Kowalczyk – ale nie to jest najważniejsze. Dziś najcenniejsze było spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta, który uczy nas dostrzegać i nazywać zło tak bardzo obecne we współczesnym świecie i przypomina, czym jest godność i szacunek dla drugiego człowieka.

 Wydarzenie, o którym mowa – V Konkurs Recytatorski „Pan Cogito w bibliotece” - miało miejsce 18 X 2012 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Łęcznej. Wśród 28 uczestników znalazły się 2 uczennice naszej szkoły: Alicja Gaik i Kinga Kowalik z klasy I TAK, które przygotowały recytacje wierszy: „Guziki”, „Kamyk”, „Opuszczony” i „Dom”. Co prawda dziewczęta nie zdobyły nagród i wyróżnień, ale – jak podkreśla polonistka - sam udział w konkursie był dla nich ciekawym i ważnym, choć niełatwym doświadczeniem, bo… to był ich debiut. Poza tym zostanie im w pamięci praca nad opanowaniem pamięciowym tekstu, dykcją, mową ciała czy rozumieniem i interpretacją wiersza.

Od scenki z małolatami, których rezolutna woźna – Olga Dąbrowska z kl. IV TAK – zapędziła do roboty, rozpoczęła się w naszej szkole akademia przygotowana z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie mogli zobaczyć „Jeźdźca Królewskiego”, czyli specjalne wydanie wiadomości ze studia telewizyjnego. Prowadzący (Paulina Ogórek z kl. II TE i Mateusz Zieliński z kl. II TI) zaprezentowali najnowsze informacje z pokoi nauczycielskich, korytarzy szkolnych, sal lekcyjnych oraz plotkarskich kuluarów uczniowskich.

Niedowierzanie i uśmiech na twarzach słuchających wzbudziły życzenia – marzenia pani minister Krystyny Szumilas (Ani Wójcik z kl. II TE), która obiecała m. in. 12 osobowe klasy i pełne wyposażenie sal. Potem Agencja Belfer doniosła, że od jutra będą 80 % podwyżki dla nauczycieli, a Max Kolonko z Chicago (Konrad Bartecki z klasy II TI) przesłał korespondencję o dziwnej dolegliwości nauczycieli historii, której skutki bada stacja sanitarno-epidemiologiczna „Siadaj-Pała”. Chorobę wywołała bakteria o nazwie dwoinka Jagiellonicusa, której skutkiem może być trwała fobia szkolna.

Były też porady dla chemików, fizyków, matematyków, a na koniec pojawiła się wiadomość z ostatniej chwili o zbyt wygórowanych oczekiwaniach nauczycieli biologii, którym nie wystarczą żaby w formalinie czy szkielety ludzkie jako pomoce dydaktyczne. Oszczędne Ministerstwo Edukacji Narodowej wysłało faks do śmiałych biologów o treści: „Beato, nie jesteś w krainie czarów!”.

Po tej dawce humoru i satyry uczniowie złożyli życzenia i wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane pudełeczka i kwiaty.

Drugą część spotkania wypełniły słowa wdzięczności od dyrektor szkoły, pani Doroty Makary, która pogratulowała paniom: Magdalenie Krystjańczuk i Teresie Olko Nagrody Starosty Łęczyńskiego i podkreśliła, że uczniowie po latach cenią i szanują wymagających nauczycieli. Pani Makara wręczyła także nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi Nagrody Dyrektora Szkoły. Nagrodzeni zostali: Halina Zielińska, Anna Okulicz, Małgorzata Szram, Wioletta Jamrogiewicz, Robert Drapała, Grzegorz Lendzion, Ewa Siegieda, Barbara Dębska, Jolanta Harytanowicz, Jolanta Jędraszak, Małgorzata Zakrzewska, Stanisław Głowniak.

Pani dyrektor podziękowała uczniom za niekonwencjonalną formę części artystycznej, którą przygotowała klasa II TI/TE we współpracy z klasą I TAK, I TE, I ZSZ, II TAK, IV TAK i IV TE/TIa pod opieką pań: Magdaleny Kuter, Moniki Medyńskiej, Anet Śliwy i Emilii Salak.

            Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

Tradycji szkolnej stało się zadość. Dnia 9 października 2012r. uczniowie klas pierwszych: Technikum Ekonomicznego, Technikum Informatycznego, Technikum Architektury Krajobrazu i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przeżyli symboliczne otrzęsiny.

Cztery drużyny klasowe w przygotowanych specjalnie dla nich konkurencjach musiały zabłysnąć wiedzą o szkole i swoich wychowawcach w pytaniach quizowych, a także wykazać się umiejętnościami tanecznymi w tańcu z miotłą i plastycznymi przy rysowaniu portretu wychowawcy. Wszystko skrupulatnie oceniało uczniowskie jury w składzie: Łukasz Rzechota, Joanna Sacz i Piotr Kasiczak.

Zmagania okazały się świetną zabawą, zarówno dla uczestników, jak i dla prowadzących: Natalii Kosk i Bartłomieja Kota. Po podliczeniu zebranych punktów najlepsze okazały się klasy I TE i I TI. W nagrodę otrzymały honorowy tytuł Kota Szkoły i miały prawo nosić kocie wąsiki przyprawiane im przez członków jury.

Po otrzęsinach odbyła się dyskoteka szkolna dla pierwszaków i starszych uczniów. Do tańca przygrywał DJ Przemysław Pogrzebski - uczeń klasy maturalnej.

 Spragnieni i zgłodniali mogli skorzystać z usług z kafejki szkolnej gdzie do ich dyspozycji były napoje dla ochłody i ciastka dla pokrzepienia.

Całość imprezy została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Anety Śliwy.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ

           29 września 37 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Szram, p. Marcina Grabosia, p. Grzegorza Lendziona i s. Agnieszki Rogacz pojechało na 28 Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę. Myślą przewodnią pielgrzymki było wezwanie Benedykta XVI: Kto wierzy, nigdy nie jest sam.

          Wyjazd do Częstochowy był nie tylko czasem modlitwy na Jasnej Górze, ale również czasem poznawania miasta i jego historii. Uczniowie zwiedzili sanktuarium oraz poznali jego historię.

            Dzisiaj możemy powiedzieć, szkoda że tak szybko minęło i musimy wracać do domu, jednak przeżycia pozostają na zawsze.

„Niech wyrosną z Was tacy, którzy ku gwiazdom wzlecieć zapragną” - słowa Janusza Korczaka stały się mottem uroczystego ślubowania pierwszoklasistów w naszej szkole.

 Przysięgę na sztandar szkoły w środowy poranek 10 października złożyli uczniowie klas pierwszych technikum architektury krajobrazu, technikum ekonomicznego, technikum informatycznego i zasadniczej szkoły zawodowej.

- Do Waszych obowiązków należy przede wszystkim nauka, w której pomagać Wam będą nauczyciele – przypomniała pierwszoklasistom dyrektor szkoły, pani Dorota Makara. – Mam jednak nadzieję – dodała – że znajdziecie tutaj nie tylko wiedzę i nowe umiejętności, ale także życzliwość, zrozumienie i nowe przyjaźnie, które będą trwały lata. Zwróciła się również z prośbą do rodziców, by razem tworzyć miejsce, w którym „nasze dzieci pozostaną bezpieczne i szczęśliwe”.

O niełatwej pracy nauczyciela i jego roli w realizowaniu trzech podstawowych dziedzin: „dydaktyki, etyki i opieki” mówił wicestarosta łęczyński, pan Kazimierz Budka. Żartując, że „szkolna dziatwa kocha figle i chętnie się czubi / lecz stroni od książki i uczyć się nie lubi”, życzył pedagogom sukcesów dydaktycznych i wychowawczych.

Spotkanie zakończyła część artystyczna „W Krainie Wiedzy”, którą przygotowali uczniowie klasy II TAK/TB wraz z wychowawczynią panią Teresą Olko.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ 

Z radością dzielimy się z wami informacją, że nasi uczniowie już w pierwszym miesiącu roku szkolnego odnoszą sukcesy w zawodach sportowych.

Grupa biegaczy z naszej szkoły, którym nie obca jest maksyma ruch to zdrowie, wzięła udział w imprezie biegowej zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe oraz Zespół Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie.

Był to już XII. z kolei bieg pod patronatem Simona Bolivara, w którym dzieci i młodzież w różnych kategoriach wiekowych stają w szranki by walczyć o jak najlepsze miejsca na mecie.

Uczniowie z Jagiellończyka dzielnie walczyli w indywidualnej rywalizacji w kategoriach chłopców na dystansie 1400m oraz dziewcząt na dystansie 1000m.

 Ostatecznie na mecie nasze dziewczęta zajęły kolejno:

Agnieszka Woźnica - V miejsce,

Magdalena Jarczyk - VI miejsce,

Anna Wójcik -  VII miejsce,

Dominika Czupryn IX miejsce

 oraz Paulina Oraczewska  - X miejsce.

 Z kolei współzawodnictwo chłopców przyniosło nam:

 II miejsce Mariusza Pobiegi,

VI miejsce Macieja Pobiegi,

X miejsce Damiana Jędryczki

oraz XI miejsce Łukasza Rzechoty.

 Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Nie tylko zajętych miejsc i zdobytych nagród, ale także umiejętności walki fair play, a także chęci uprawiania sportu dla zdrowia ciała i ducha.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ 

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej