
Dnia 30 maja uczniowie Jagiellończyka reprezentowali naszą szkołę w III Powiatowym Dyktandzie im. prof. Walerego Pisarka w Milejowie. Dyktando dotyczyło życia oraz twórczości profesora, dlatego poza funkcją konkursową służyło także upamiętnieniu tej wyjątkowej postaci.
Po zakończeniu dyktanda i zebraniu prac, podczas przerwy, uczestnicy mieli okazję obejrzeć zarejestrowany wiele lat temu 15-minutowy film, na którym profesor Walery Pisarek wypowiada się na temat wojny, a następnie skorzystać z przygotowanego na szkolnym patio poczęstunku. Uczniowie szkoły w Milejowie przygotowali dla gości kiełbaski z grilla, grochówkę oraz "słodki stół". Uczestnicy mogli odpocząć i miło spędzić czas w oczekiwaniu na wyniki konkursu.
26 maja społeczność ZS im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej została zaproszona do udziału w kampanii społecznej organizowanej w ZSG w Łęcznej przez SCWEW w Podgłębokiem.
W programie imprezy znalazła się urozmaicona i ciekawa część artystyczna, na która składały się występy recytatorskie, wokalne, taneczne oraz aktorskie dzieci i młodzieży z placówek oświatowych z terenu naszego powiatu.
Wśród publiczności zgromadzonej na sali znaleźli się uczniowie z klas pierwszych Jagiellończyka wraz z Dyrekcją i nauczycielami.
Ponadto w ramach tego wydarzenia miało również miejsce rozstrzygniecie i wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Razem możemy więcej”.
Miło nam poinformować, że 1 miejsce w tym konkursie uzyskała Julia Kotowska z klasy 1 TAK, 3 miejsce zdobyła Andżelika Gabryelska z klasy I TI, zaś wyróżnienie otrzymała Kinga Piłat z klasy III TI. Gratulujemy przy okazji laureatom.
W dniu 15 maja 2023 roku od godziny 10.00 klasa I a o profilu policyjnym miała przyjemność zobaczyć, od tak zwanego zaplecza, jak wygląda służba w Komendzie Powiatowej Policji w Łęcznej.
Na początku w sali odpraw Komendant Policji mł. insp. Bogdan Stasiak i naczelnicy poszczególnych Wydziałów krótko i rzeczowo opowiedzieli o pracy Komendy i poszczególnych jej pionów. Kadrowa przedstawiła realia obecnego doboru do Policji.
Następnie nadszedł czas na zwiedzanie komendy. Zaglądaliśmy prawie wszędzie, byliśmy na strzelnicy jednostki, w podziemiach budynku, podpatrywaliśmy również pracę dyżurnego. Ponadto widzieliśmy jak wyglądają pokoje służbowe funkcjonariuszy i co w nich jest za wyposażenie a także zwiedzaliśmy siłownie.
We wtorek zaczęło się na poważnie. Alarm o godzinie 4.30 i wyjście na miejsce ćwiczeń o 5.00. Z bucika pokonaliśmy marsz na miejsce ćwiczeń – bagatela niespełna 14 km. Po drodze były kanapki na śniadanie. Po wejściu na górę i zejściu z niej, czekała nas przeprawa przez bród, a część kadetów przetestowała, czy faktycznie buty typu grom nie przepuszczają wody. Na miejscu szybkie rozpalenie ogniska i robienie kolejnego jedzenia (kiełbasy z ogniska z cebulką). Po pół garnku 40 l posiłku nie pozostało śladu. W dalszej kolejności przystąpiliśmy do ćwiczeń wykonywanych po podzieleniu uczestników na trzy grupy zadaniowe: kuchenną, linową i strzelecką - zmiany następowały co dwie godziny. W przerwie na obiad kadeci przygotowali grochową i mięso w sosie. Ćwiczenia zakończone zostały po 17.00. Tego dnia spaliśmy w przygotowanym obok obozu szałasie, przy czym nie obyło się bez wart.
O poranku kolejnego dnia pobudka miała miejsce po godzinie 6.00, a na śniadanie gotowane było leczo. Następnie powróciliśmy do obozu w Ustrzykach na 10.00 w środę, tam szybki prysznic i o 11.00 wyjazd na kolejne ćwiczenia, znowu z podziałem na trzy grupy, do nieużywanego kamieniołomu koło zalewu Solińskiego. Tam odbyło się gotowanie obiadu na ognisku, a potem zjazd ze skały po linie i strzelanie. Tego dnia pogoda nas nie rozpieszczała i ćwiczenia zakończyliśmy ok. 15.00, bo przeszła burza i zlał nas całych deszcz, udało się jedynie ugotować pyszną zupę pomidorową, przygotowanie i konsumowanie reszty obiadu (czyli schabowego) musieliśmy już przenieść do obozu w Ustrzykach.
W czwartek znowu pobudka wczesnym rankiem o 6.00. Od godziny 6.05 zaprawa poranna na dworze, o 9.00 wyjazd autokarem na ćwiczenia do miejscowości Uherce Mineralne, a konkretnie do znajdującej się tam starej cegielni. Tam jak dotychczas podział na grupy, ćwiczenia z bronią, ścianka i gotowanie obiadu. Tym razem obyło się bez rewelacji pogodowych, a na obiad wyszła gotowana na ognisku fantastyczna zupa porowa, gulasz wieprzowy z kaszą i ogórkiem, co swoją drogą bardzo smakowało. Po wszystkim powrót do obozu po godzinie 17.00 i przygotowania do uroczystego ogniska na którym były pieczone kiełbaski, przy wtórze gry na gitarze, w dodatku była tańczona na boisku belgijka.
W piątek po śniadaniu wreszcie powrót do domu. Oj będzie co opowiadać rodzicom i znajomym. Brawo my.
W dniu 17. maja 2023r. w ramach działań profilaktycznych w naszej szkole gościliśmy Panią Agnieszką Kosk - dietetyk z poradni dietetycznej "Dieta na +" z Łęcznej, która przeprowadziła prelekcje dla dziewcząt z klas: I A LO, I BC LO, II LO, III LO i I TL.
Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną do potrzeb młodzieży w wieku szkolnym. Pani dietetyk przygotowała interesującą prezentację multimedialną i zachęcała do dyskusji zgromadzone dziewczęta. Omówiła też, główne błędy w naszej diecie, które nie tylko prowadzą do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Uczestniczki dowiedziały się jak ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu odgrywa dobrze skomponowane śniadanie oraz jak powinna wyglądać zdrowa dieta.