Dziennik

 

Erazmus2020 21

POWER plus

erasmus

Perspektywy 2021 

JabiellonczykKobietom

RODO

Zamowinia publiczne

 

Projekt UE

Gazetka kwiecien 2017

„Jak nie czytam, jak czytam” to hasło akcji społecznej promującej czytelnictwo wśród młodych mieszkańców naszego kraju. Akcja w założeniu jest odpowiedzią na wyniki badań ogłoszone przez BN, ponieważ w Polsce 63% jej mieszkańców nie czyta w ogóle. Organizatorzy i pomysłodawcy ogólnopolskiej akcji założyli, że jednego dnia o wyznaczonej godzinie przede wszystkim uczniowie różnych szkół podejmą się próby publicznego zbiorowego czytania.

W całej Polsce 7 czerwca o godzinie 10 młodzi ludzie zjednoczyli się pod wspólnym hasłem: "Jak nie czytam, jak czytam". Grupa uczniów z klas I TOR, I TE i II TOR, z inicjatywy swojego szkolnego bibliotekarza – pani Emilii Salak i za namową polonisty pani Joanny Kowalczyk, wzieła udział w akcji i pokazała, że młodzież czyta, a kontakt z książką i kulturą piśmienniczą ją uczy, cieszy, bawi, a nie odstrasza.


Tego dnia o wyznaczonej godzinie, w promieniach letniego słońca, na trawniku i na kocykach, tuż przy szkole, w ramach akcji „Jak nie czytam, jak czytam” kameralne grono 9 uczniów podjęło się publicznego czytania. Zanim jednak zatracili się w przyjemności cichej lektury, podjęli się realizacji wyzwania postawionego im specjalnie na ten dzień przez nauczyciela-bibliotekarza. Aby je w pełni zrealizować każdy z nich w wcześniej pod okiem nauczyciela języka polskiego miał za zadanie wybrać sobie ulubionego bohatera literackiego i w książce w której bohater występuje wyszukać fragment dobrze go obrazujący. Następnie w planowanym dniu ogólnopolskiej akcji uczestnicy swoim strojem lub charakteryzacją zaznaczyć mieli cechy charakterystyczne, bądź wygląd deklarowanego bohatera. Po głośnym odczytaniu przygotowanych fragmentów przez kolejne osoby pozostali zebrani odgadywali co to za postać i z jakiej książki się wywodzi.

To ogólnopolskie przedsięwzięcie na lokalną skalę i w kameralnym wydaniu sprawiło radość nie tylko jego organizatorom, ale przede wszystkim jego uczestnikom, którzy już deklarowali chęć udziału w kolejnej jego edycji.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej