Dziennik

 

Erazmus2020 21

POWER plus

erasmus

Perspektywy 2021 

JabiellonczykKobietom

RODO

Zamowinia publiczne

 

Projekt UE

Gazetka kwiecien 2017

W dniu 25 marca 2019 r. uczennice z klas: 1TE/TOR, 2TE i 3LO miały okazję bliżej zapoznać się z tematyką dotyczącą profilaktyki raka piersi oraz jego leczenia. Spotkanie na ten temat poprowadziły łęczyńskie Amazonki panie Justyna Karaś i Anna Wróbel oraz pielęgniarka pracująca na oddziale onkologii w jednym z lubelskich szpitali pani Ewa Tyszka.

Wspomniane panie jednomyślnie podkreślały fakt, że profilaktyka tej choroby wciąż pozostawia wiele do życzenia, a na efekty leczenia decydujący wpływ ma wykrycie zmiany na wczesnym etapie. Uczennice dowiedziały się, że nasz kraj w jakości leczenia nowotworów dorównuje Zachodowi, jednak jest daleko w tyle w poziomie świadomości społeczeństwa na temat badań profilaktycznych. Na mammografię w Polsce zgłasza się maksymalnie połowa zaproszonych kobiet - to prawie najgorszy wynik w Unii Europejskiej. W ostatnich latach, według statystyk, wzrasta zachorowalność m.in. na raka piersi.

Panie poinformowały uczestniczki spotkania, które zmiany powinny zaniepokoić i skłonić kobietę do podjęcia badań profilaktycznych. Mówiły o sposobach leczenia, postępowaniu rehabilitacyjnym po operacji piersi, czy psychicznym nastawieniu związanym ze zmaganiami z chorobą, i ze stresem. Radziły jak dbać o siebie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego nowotworu.

Uczennice dowiedziały się jak przeprowadzić samobadanie i pozyskaną wiedzę mogły wykorzystać w praktyce przeprowadzając badanie na fantomach piersi. Owocem tych zajęć było zaangażowanie kilku uczennic w pomoc przy organizacji tegorocznej konferencji Amazonek „Rak nie ma metryki” w dniu 05 kwietnia 2019 r., które z potrzeby serca i wyczucia chwili, same wyszły z inicjatywą pomocy przy zadaniach okołokonferencyjnych.

To spotkanie profilaktyczne zorganizowane zostało z inicjatywy pani Moniki Mazur.

logo szko éa innowacji 2017

 

 

Copyright©ZS im. Króla K. Jagiellończyka w Łęcznej